Դեռևս անցյալ դարի 40-ականների վերջին Քաջարանում մեկնարկել է լեռնահանքային արդյունաբերությունը: Այդ պահից սկսած անգնահատելի է Քաջարանի և աշխատասեր քաջարանցիների դերը մեր հանրապետության արդյունաբերության և տնտեսության հզորացման մեջ։
Այսօր մենք պետք է շնորհակալություն հայտնենք բոլոր նրանց, ովքեր կառուցել են այս քաղաքը, ամուր ու կայուն հիմքերի վրա են դրել հանքարդյունաբերական համալիրը, նաև նպաստել են մեր բոլորիս կոմբինատի կանգուն մնալուն Հայաստանի համար դժվարագույն ժամանակաշրջանում՝ 1990-ական թվականներին։
Քաջարանի բարեկարգումը և ծաղկուն տեսքի պահպանումը բոլորիս առաջնային խնդիրն է, և մենք շարունակելու ենք համայնքապետարանի հետ մեր սերտ համագործակցությունը քաղաքի հետագա բարեկարգման ուղղությամբ։
Լիահույս ենք, որ միասին կապահովենք այս քաղաքի կայուն և շարունակական զարգացումը: Կանենք հնարավորը, որ քաջարանցիների հաջորդ սերունդները ևս իրենց ապագան կառուցեն այստեղ: