Սիրիայում զինված հարձակում է եղել հայերի թաղամասի դեմ
Սիրիայի Հոմս քաղաքում զինված խմբավորումների հարձակման թիրախ են դարձել ալավիների և հայերի թաղամասերը։
Ալավիական Ալ-Մուհաջիրին թաղամասում արձանագրվել են սպանությունների, կողոպուտների, ինչպես նաև գույքի, ներառյալ դպրոցների ու հիվանդանոցների վնասման դեպքեր։ Ըստ տելեգրամյան ալիքների՝ անկարգություններն ալավիական թաղամասերից անցել են նաև հայկական թաղամաս, որտեղ զինյալները հրդեհել են տեղի հայերին պատկանող մեքենաներ, խանութներ և բնակելի տներ։
Զոհերի և վիրավորների մասին դեռևս տեղեկություններ չկան։
Տարբեր վարկածներ կան, թե ինչն է հրահրել բռնությունը, սակայն հիմնական պատճառներից է համարվում Հոմսից հարավ գտնվող Զեյդել բնակավայրում սուննի ամուսնական զույգի սպանությունը սեփական տանը։ Իրավիճակը վերահսկողության տակ առնելու և բռնության ալիքը դադարեցնելու նպատակով Սիրիայի «Անվտանգության ուժերը» ժամանել են դեպքի վայր։
Սիրիայի ներքին գործերի մարմինները երկրի քաղաքացիներին կոչ են արել «պահպանել հանգստություն և թույլ տալ, որպեսզի սպանության հետաքննությունն ընթանա առանց միջամտության»։ Հոմսում հայտարարվել է պարետային ժամ։