ՍԻՍԱԿԱՆ ԳՈՒՆԴԸ 25 ՏԱՐԵԿԱՆ Է
Փառահեղ պատմություն ունի Սիսական գունդը՝ պատերազմ, բանակաշինության դժվարին ճանապարհ: Ճանապարհ, որն անցնելով կոփվեց ու դարձավ ՀՀ ԶՈՒ լավագույն գնդերից մեկը, եթե ոչ՝ լավագույնը։ 1988 թ.-ի օգոստոսին կազմավորվեց Սիսիանի ինքնապաշտպանական կամավորական ջոկատը, որի շարքերն օր-օրի համալրեցին տասնյակ հայորդիներ՝ պատրաստ պաշտպանելու հայրենիքի սահմանները։ Այդ ջոկատի հիման վրա 1990 թ.-ի մայիսին կազմավորվեց Սիսիանի երկրապահ կամավորական ջոկատը։ 1990թ.-ի սեպտեմբերի 20-ին կազմավորվեց ՀՀ ՆԳ հատուկ գնդի Սիսական վաշտը։ 1990 թ.-ի հոկտեմբերի 1-ին՝ Սիսիանի պահակա-պարեկային ծառայությունը։ 1992 թ.-ի հունվարի 30-ին՝ ՀՀ սահմանապահ զորքերի թիվ 1 սահմանապահ ջոկատի Սիսիանի սահմանապահ պարետատունը։ 1992 թ.-ի օգոստոսի 25-ին ՀՀ ՊՆ հրամանով կազմավորվեց Սիսական 142-րդ պայմանագրային գումարտակը։ 1993թ.-ի մարտի 1-ին կազմավորվեցին 2-րդ ԱՄՀ բրիգադի 5-րդ և 7-րդ առանձին մոտոհրաձգային գումարտակները։ Վերը նշված ստորաբաժանումների բազայի հիման վրա 1994 թ.-ի մարտի 4-ին ՀՀ ՊՆ թիվ 570 հրամանով կազմավորվեց Սիսիանի N զորամասը։ 1994 թվականի սեպտեմերի 21-ին Սիսական գնդին հանձնվեց մարտական դրոշ։ Գունդը կազմված է մոտոհրաձգային և հրաձգային գումարտակներից, հրետանային և առանձի ստորաբաժանումներից։ Այն ներառված է ՀՀ ՊՆ 4-րդ բանակային կորպուսի կազմում։ Գնդի առաջին հրամանատարն է եղել Մարտական խաչ 2–րդ աստիճանի շքանշանի ասպետ Հովիկ Բաղդասարի Ազոյանը, նրան հաջորդել են զինվորական բարձր գիտելիքներով օժտված, ակնածանքի արժանի սպաներ Ալբերտ Քարամյանը, Անդրանիկ Փիլոյանը, Տիգրան Փարվանյանը, Արթուր Սարգսյանը, Ալեքսանդր Ցականյանը, Սմբատ Գրիգորյանը, այժմ գունդը ղեկավարում է գնդապետ Հրաչյա Օհանյանը։ Սիսական գնդի կայացման գործում մեծ է նաև Աշոտ Մինասյանի և տասնյակ հերոսների ավանդը։ Մարտական արժանավոր ուղի անցած Սիսական գունդը տարիների ընթացքում չի թուլացրել իր հեղինակությունը, այլ ամրապնդվելով ու կոփվելով դարձել է մեզանից յուրաքանչյուրի պարծանքը, խաղաղ ներկայի ու պաշտպանված ապագայի երաշխավորը: