«Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը չի մասնակցել ԵԿՄ համագումարին
Արցախյան հերոսամարտում եւ 2016-ի ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ մարտական փառապանծ ուղի անցած «Սիսական» ջոկատի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ հրամանատար Աշոտ Մինասյանը,  հրաժարվել են մասնակցել ԵԿՄ՝ ապրիլի 7-ին կայացած համագումարին:
- Արաբոյի Մանվելը եւ Մալաթիայի Սուրիկն ինձ հրավիրել էին համագումարին, բայց գերադասեցի չմասնակցել՝ նրանց ներկայացնելով մեր դիրքորոշման շարժառիթները, - «Սյունյաց երկրի» լրագրողի հետ զրույցում ասաց «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը, նույն ինքը՝ Աշոտ Երկաթը:
Ազատամարտիկների սիսիանյան փաղանգը, դեռեւս Մանվել Գրիգորյանի օրերից, հիմնականում բաժանված է երկու մասի:
Կա ԵԿՄ մասնաճյուղ, որի ղեկավարն Արայիկ Վարդանյանն է: Բայց ազատամարտիկների մեծ մասը միավորված է Աշոտ Մինասյանի գլխավորած «Խաչակիր» մշակութային, հայրենասիրական, հասարակական կազմակերպության շուրջը:
Սիսիանցի ազատամարտիկների այդ թեւը ժամանակին հրաժարվել է գործակցել նաեւ Մանվել Գրիգորյանի գլխավորված ԵԿՄ-ի հետ:
Անգամ 2016-ի ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ «Սիսական» ջոկատը հրաժարվեց կանգնել Մանվել Գրիգորյանի դրոշի ներքո եւ առաջնագիծ գնաց սեփական նախաձեռնությամբ ու մենակ՝ այնտեղ կատարելով Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատարության առաջադրանքը:
Եվ, այդուհանդերձ, ինչո՞ւ է Աշոտ Մինասյանի գլխավորած «Սիսական» ջոկատը հրաժարվում մտնել ԵԿՄ կազմի մեջ:
Ահա եւ հրամանատար Աշոտ Մինասյանի պարզաբանումը՝ «Մանվել Գրիգորյանի գլխավորած ԵԿՄ-ի գործելակերպի հետ մենք համաձայն չենք եղել տարիներ շարունակ, ինչի համար էլ չենք միացել այդ կառույցին, բայց…Մանվելից հետո էլ ԵԿՄ-ում, կարծեք, էական, սկզբունքային փոփոխություններ չեն եղել, ինչն ակնհայտորեն երեւաց համագումարի ընթացքում: Այն կորիզը, որ Մանվելի հետ էր, հիմա էլ նորերի հետ է…Թող շարունակեն այդպես գործել: Սակայն մենք չենք կարող միանալ այդ կառույցին եւ կշարունակենք գործել այնպես, ինչպես տարիներ շարունակ: Հարկ եղած դեպքում էլ, ինչպես Արցախյան պատերազմի բոլոր փուլերում, առաջինը կհասնենք առաջնագիծ եւ Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատարության առաջադրանքը կկատարենք: Ի վերջո կարեւորը կառույցի արտաքին ձեւը չէ, արարողությունները չեն, այլ՝ բովանդակությունը: Իսկ բովանդակությունը կամ առաքելությունը մեկն է՝ անհրաժեշտության դեպքում կանգնել սահմանը պահող մեր երեխաների կողքին եւ ապահովել Արցախի ու Հայաստանի սահմանների անձեռնմխելիությունը, ինչին պատրաստ ենք»: