«Սիսական» փառապանծ ջոկատը մեկնեց կրակագիծ
Արցախյան գոյամարտում, նաեւ 2016-ի քառօրյա պատերազմում մարտական սխրանքների ճանապարհով անցած «Սիսական» ջոկատն այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, մեկնեց Արցախ:
Սիսիանում նրանց ողջերթի խոսք հղեց Սյունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Մակար վարդապետ Հակոբյանը:
Իսկ Գորիսի արեւմտյան մուտքի մոտ (Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու վրա) «Սիսական» ջոկատին բարեմաղթանքի խոսք հղեց «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը:
Ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը «Սյունյաց երկրի» հետ զրույցում ասաց. «Մեր այցը համաձայնեցված է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի ղեկավարության հետ: Գնում ենք Ստեփանակերտ, այնտեղ էլ զենք կստանանք ու կորոշվի, թե առաջնագծի որ հատվածն ենք մեկնում:
84 հոգանոց ջոկատի հագուստի հայթայթման գործում մեզ աջակցեց Նաիրի Բախշյանը:
Սիսանում, զուգահեռաբար, պատրաստվում է մեր ջոկատի երկրորդ հերթափոխը, որն ավելի մեծաթիվ է լինելու, քանզի ցանկացողները շատ են»:
Ջոկատի մեջ մտնում են Արցախյան հերոսամարտի վետերաններ, 2016 թ. քառօրյա պատերազմի մասնակիցներ, նաեւ երիտասարդներ, ովքեր տարբեր պատճառներով դեռեւս չեն ծառայել հայոց բանակում:
Աշոտ Մինասյանն ասաց նաեւ, որ «Սիսական» ջոկատը ԵԿՄ-ի կամ այլ կազմավորման մեջ չի մտնում եւ ճակատ է մեկնում հայրենիքի կանչով ու սեփական նախաձեռնությամբ:
- Ես իմ ազգի զինվորն եմ եւ պարտավոր եմ մեր ժողովրդի համար դժվարին այս ժամին լինել առաջնագծում, - իր խոսքն այսպես ամփոփեց Աշոտ Երկաթ հորջորջումով Աշոտ Մինասյան լեգենդար հրամանատարը: