2015թ. ապրիլի 13-ին Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը (նախագահությամբ` դատավոր Նապոլեոն Օհանյանի) վերջ դրեց Սիսիանի քաղաքապետարանի շուրջ ստեղծված դատական քաշքշուկին` սկսված 2013թ. օգոստոսի 28-ին: Այդ գործի ընթացքին քանիցս անդրադարձել է «Սյունյաց երկիրը», ուստի եւ կրկին անդրադառնալու հարկ չկա: Ներկայացնենք միայն դատարանի վճիռը:
Արմեն Հովակիմյանը («Սիսիանի լրատու» ՍՊԸ տնօրեն) մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների կատարման մեջ ու պատժվել 900 հազար դրամ տուգանքով: Կիրառվել է «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ԱԺ 03.10.2013թ. որոշման 1-ին մասի 2-րդ կետը եւ ազատվել է նշանակված պատիժը կրելուց: Վերացվել է չհեռանալու մասին ստորագրություն խափանման միջոցը:
Հասմիկ Եսայանը («Սիսիանի լրատու» ՍՊԸ հաշվապահ) մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178 հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով եւ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-325 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների կատարման մեջ ու պատժվել 700 հազար դրամ տուգանքով: Կիրառվել է «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ԱԺ 03.10.2013թ. որոշման 1-ին մասի 2-րդ կետը եւ ազատվել նշանակված պատիժը կրելուց: Վերացվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը:
Կարեն Դանիելյանը («Գլոբալ կոնտակտ» ՍՊԸ հաշվապահ) մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կատարման մեջ եւ պատժվել 250 հազար դրամ տուգանքով: Կիրառվել է «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ԱԺ 03.10.2013թ. որոշման 1-ին մասի 2-րդ կետը եւ ազատվել նշանակված պատիժը կրելուց: Վերացվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը:
Աղասի Հակոբջանյանը (Սիսիանի քաղաքապետ) մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կատարման մեջ եւ պատժվել 300 հազար դրամ տուգանքով: Կիրառվել է «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ԱԺ 03.10.2013թ. որոշման 1-ին մասի 2-րդ կետը եւ ազատվել նշանակված պատիժը կրելուց: Վերացվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը:
Աշոտ Գրիգորյանը (Սիսիանի քաղաքապետի նախկին տեղակալ) մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կատարման մեջ եւ պատժվել 300 հազար դրամ տուգանքով: Կիրառվել է «Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին» ՀՀ ԱԺ 26.05.2011թ. որոշման 1-ին մասի 3-րդ կետը եւ ազատվել նշանակված պատիժը կրելուց: Վերացվել է չհեռանալու մասին ստորագրություն խափանման միջոցը: