Սիսիանցի գյուղացիները շնորհակալություն են հայտնում «Սյունյաց երկրին»՝ պարարտանյութի հարցում մարզպետական ամոթալի խաղը բացահայտելու համար
20.04.2018 15:20
Օրեր առաջ «Սյունյաց երկիր» թերթն ու syuniacyerkir.am կայքը Սիսիանի տարածաշրջանից ահազանգ էին ստացել այն մասին, որ ազոտական պարարտանյութ մատակարարելու համար գյուղացիներից ու ֆերմերներից գումար է հավաքվել (ավելի քան 100 մլն դրամ), իսկ պարարտանյութը չեն ստացել: Մեր հրապարակումից (9 ապրիլի 2018թ.) երեք-չորս օր հետո Սյունիքի մարզպետարանն ափալ-թափալ սելիտրա է բաժանել գյուղացիներին ու ֆերմերներին, ովքեր ամիսներ առաջ էին դրա համար վճարում կատարել:
Գյուղացիներն ու ֆերմերներն այդ առիթով անկեղծ շնորհակալություն են հայտնում «Սյունյաց երկրին»՝ պարարտանյութի հարցում մարզպետական մանիպուլյացիան բացահայտելու համար:
Անշուշտ, որեւէ մեկին հետաքրքիր չէ, թե մեր հրապարկումից հետո որտեղից է ձեռք բերվել պարարտանյութ՝ Քաջարանի կոմբինատի՞ց, Պարսկաստանի՞ց, Վրաստանի՞ց: Կարեւորն այն է, որ պարարտանյութը ստացվել է, ինչը, գոնե բարձրադիր գոտում, ամենեւին էլ ուշացած չէ:
Այդ ամենով հանդերձ թեմային առնչվող մի քանի հարց շարունակում է մնալ անպատասխան:
Ո՞ր կազմակերպությունն էր, ի վերջո, շահել պարարտանյութ ներկրելու մրցույթում, եթե, իհարկե, նման մրցույթ տեղի է ունեցել: Ասել է թե՝ ո՞վ է այն անձնավորությունը կամ կազմակերպությունը, որ փողերը հավաքել է, բայց պարարտանյութը չի առաքել ժամանակին:
Ինչո՞ւ է ուշացել պարարտանյութի առաքումը:
Ո՞ւմ մոտ էր պարարտանյութի գումարը, եւ ինչո՞ւ չէին կարողանում հետ վերցնել այն, երբ սելիտրայի մատակարարումն ուշանում էր խոստացած ժամանակից:
Իսկապե՞ս մարզ էր ներկրվել 1400 տոննա պարարտանյութ, եւ արդյո՞ք դրանից հազար տոննան մարզպետի նախաձեռնությամբ հանվել էր մարզից դուրս:
Մարզի հարավային գոտում վաղուց անցել է սնուցման ժամկետը, ո՞վ է պատասխան տալու բերքի հնարավոր կորստի համար:
Բոլոր այդ հարցերի պատասխանն ակնկալում ենք Սյունիքի մարզպետից: