«Սոնա, իմ Սոնա․ նա ուներ աշխարհի ամենագեղեցիկ ժպիտը». վրաերթի ենթարկված կնոջ ամուսնու գրառումը
Ապրիլի 26-ին ժամը 18:30-ի սահմաններում Լեո-Պարոնյան-Պռոշյան փողոցների հատվածում Նիկոլ Փաշինյանի կառավարական ավտոշարասյունը դաժան վթարի ենթարկեց 29-ամյա Սոնա Մնացականյանին: Նա հղի էր և սպասում էր առաջնեկին: Ցավոք բժիշկներին չէր հաջողվել փրկել նաև պտղի կյանքը:
Սոնա Մնացականյանի ամուսին՝ Աշոտ Վարդանյանը, ֆեյսբուքում գրել է.
«Նա ուներ աշխարհի ամենագեղեցիկ ժպիտը։ 8 ամիս և 2 օր ես մոլորակի ամենաերջանիկ մարդն էի։ Նրա ժպիտը կարող էր միավորել ազգերին, իսկ նրա գրկում ավելի տաք էր, քան՝ արևի: Երեկ ավտովթարից նա մահացավ մեր դեռևս լույս աշխարհ չեկած դստեր հետ։ Եթե ​​միայն ավելի շատ ժամանակ ունենայինք։ Մենք հանդիպեցինք 2021 թվականի օգոստոսի 24-ին։ Տարօրինակ իրադարձություն էր, ինչ-որ 60 րոպեանոց քննարկում: Դրանցից 59-ը ես ծախսեցի՝ հետևի շարքի աղջկան նայելով:
Մենք նորից հանդիպեցինք, ես համառ գտնվեցի։ Ես ավելի ու ավելի էի սիրահարվում նրա ամեն առաջարկին: Նա հեռատես էր, կառուցում էր իր երազանքները դեպի ապագա: Ուժեղ փոքրիկ աղջիկ, որ ղեկավարում էր տեխնոլոգիական ֆանտաստիկ ընկերություն: Նա միջազգային համագործակցություններ էր ձեռք բերում և երբեք վարկ չէր վերցնում։
Նա միշտ ժամանակ էր գտնում քնի և բարեկեցության գնով հետպատերազմյան շրջաններում դպրոցներ կառուցելու համար։ Նա այնքան բարձր կդներ նշաձողը, որ ոչինչ և ոչ ոք չէր կարող համապատասխանել իր չափանիշներին: Ահա թե ինչպես էր նրան աշխարհը տեսնում, բայց ինձ համար նա իմ փոքրիկ քաղցր դդումն էր։ Իմ երբևէ ճանաչած ամենանուրբ մարդը:
Ես 26 տարեկան էի, իսկ նա՝ 28: Մենք ապրում էինք ցավի ու միայնության մեջ, մինչև գտանք միմյանց: Եվ դա պատահականություն էր, ստեղծված դրախտում: Առաջին աղջիկը, ում համբուրեցի։ Մենք ոչ մի վիճաբանություն չենք ունեցել։ Տարբեր երկրների քաղաքացիներ, կյանքի տարբեր փորձառություններով, մենք չէինք կարող ավելի նման լինել: Դա բացարձակ ներդաշնակություն էր և իսկական երջանկություն։ Նա ամբողջովին փոխեց ինձ:
Սոնա, իմ Սոնա․․․»