ՍՅՈՒՆԻՔՈՒՄ Է ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԸ
Երկօրյա այցով Սյունիքի մարզում է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Այսօր նա Սյունիքի մարզպետ Կարեն Համբարձումյանի հետ շրջել է Մեղրի, Քաջարան եւ Կապան համայնքներում:
Նախարարը նախ եղավ Մեղրու բժշկական կենտրոնում, որը նորակառույց է եւ լիովին կահավորված, բայց այստեղ դեռեւս ջեռուցման խնդիր կա, քանի որ բնական գազից չեն կարող օգտվել, իսկ դիզվառելիքով կամ էլեկտրաէներգիայով ջեռուցումը կենտրոնի համար շատ ծախսատար է: Նախարարը այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրներից օգտվելու ծրագրեր հուշեց՝ նշելով, որ դա խնդրի լուծման ամենաարդյունավետ տարբերակը կլինի:
Ա.Թորոսյանը շրջեց կենտրոնի բաժանմունքներում, ծանոթացավ բուժանձնակազմին եւ առկա բժշկական սարքավորումներին: Այստեղ աշխատակիցները բարձրաձայնեցին նեղ մասնագետների ցածր վարձատրության մասին, քանի որ նրանք վճարվում են ըստ բնակչության թվի, եւ Մեղրիում ցածր աշխատավարձ է գոյանում...
Շարունակելով մարզային այցը՝ նախարարն ու մարզպետը եղան Քաջարանի, Կապանի բժշկական կենտրոններում, որոնք եւս հիմնանորոգված են եւ նոր կահավորված, ՀՀ ԱՆ «Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Սյունիք» մասնաճյուղում, որը նույնպես նորակառույց է:
Այցելեցին նաեւ Սյունիքի մարզային նյարդահոգեբուժական դիսպանսեր, որտեղ նախարարը ծանոթացավ տարբեր դրամաշնորհների միջոցով հիվանդների համար ստեղծված արհեստանոցներին եւ այլ հնարավորությունների:
Արսեն Թորոսյանը եղավ Կապանի բժշկական կենտրոնի պոլիկլինիկայում եւս, որի շենքը վերանորոգման կարիք ունի եւ մասնակցեց Սյունիքի մարզպետարանում ՀՀ ԿԳ նախարարի մասնակցությամբ անցկացված մանկավարժների օգոստոսյան խորհրդակցությանը:
Վաղը առողջապահության նախարարը կշարունակի աշխատանքային հանդիպումները Գորիսում եւ Սիսիանում: