Սյունեցի երիտասարդ նկարիչները մասնակցեցին «Երիտասարդ նկարիչների միջազգային 6-րդ պլեներ»-ին
2012 թվականից Շիրակի մարզպետարանի նախաձեռնությամբ Շիրակի մարզի Թորոսգյուղ համայնքին կից գտնվող «Երեքնուկ» հանգստի գոտու տարածքում անց է կացվում «Մինասի գույներով» խորագրով «Երիտասարդ նկարիչների միջազգային ամենամյա պլեները», որին մասնակցում են երիտասարդ նկարիչներ ՀՀ բոլոր մարզերից, մայրաքաղաք Երեւանից, Արցախից, սփյուռքից եւ արտերկրից: Պլեների նպատակն է՝ երիտասարդ արվեստագետների միջեւ ստեղծել միջմշակութային համագործակցության հարթակ՝ այն ծառայեցնելով որպես մշակութային երկխոսության երաշխիք:
Այս տարի նույնպես Շիրակի մարզում օգոստոսի 22-25-ն ընկած ժամանակահատվածում անցկացվեց «Երիտասարդ նկարիչների միջազգային պլեները», որը նվիրվել է հայ մեծանուն ծովանկարիչ Հովհ.Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին եւ որին մասնակցեց 45 երիտասարդ նկարիչ Հայաստանից, Արցախից, Վրաստանից եւ Բելառուսից:
Սյունիքի մարզն այս տարի ներկայացնում էին Ռաֆայել Առաքելյանը (Կապան), Էդգար Ստեփանյանը (Կապան), Սոնա Արզումանյանը (Գորիս): Ինչպես տեղեկացրին մասնակիցներից Ռ.Առաքելյանը եւ Է.Ստեփանյանը, պլեների օրերին անցկացվեցին վարպետաց դասեր, էքսկուրսիաներ, բացօթյա նկարչություն Երերույքի տաճարի եւ Մարմաշենի վանական համալիրի տարածքներում, իսկ վերջին օրն այցելեցին Ջաջուռ՝ Մինաս Ավետիսյանի տուն-թանգարան: Երիտասարդ նկարիչների խոսքով՝ սա եւս մեկ հնարավորություն է փորձի փոխանակման, այլ նկարիչերի հետ շփվելու համար: «Հաճելի օրեր ենք անցկացրել, հետաքրքիր ու հագեցած տարբեր միջոցառումներով: Հաշվի առնելով մեր ակտիվ մասնակցությունը, լավ պահվածքը՝ հաջորդ տարի եւս մեր մարզից այլ երիտասարդ նկարիչներ կմասնակցեն պլեներին, իսկ մենք ներկա կլինենք հյուրի կարգավիճակով», - նշեցին նրանք՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր նկարիչ միայն մեկ անգամ որպես մասնակից կարող է մասնակցել պլեներին:
Միջոցառման ավարտին Շիրակի մարզպետ Արթուր Խաչատրյանը մասնակիցներին շնորհակալագրեր հանձնեց՝ խոստանալով հաջորդ տարի այն ավելի բազմազան ու բազմաբնույթ դարձնել, վերանայել դրա անցկացման ժամկետի չափը:
Մեր մարզի մասնակիցների պատկերած կտավը կցուցադրվի հաջորդ տարի կայանալիք պլեների բացմանը: