«Սյունիք» թիմը` ԱԺ գավաթակիր
Կապանցի չորրորդից վեցերորդ դասարանցի մի խումբ դպրոցականներ Վանաձորից վերադարձան մի տպավորիչ գավաթով: Հոկտեմբերի 25-26-ին անցկացվեց «Ազգային ժողովի գավաթի» հանրապետական եզրափակիչ փուլի խաղարկությունը, որին ներկա էին նաեւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, պատգամավորներ, կրթության, մշակույթի եւ սպորտի գործիչներ: Մրցասպարեզ էր մտել հանրապետության մարզերի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 12 թիմ: Մեր մարզի «Սյունիք» հավաքականը ներկայացնում էր Կապանի N3 հիմնական դպրոցի չորրորդ, N5 հիմնական դպրոցի հինգերորդ եւ վեցերորդ դասարանների աշակերտներից կազմված ընտրանին (մարզիչ-ուսուցիչներ` Քրիստափոր Գաբրիելյան, Արտյոմ Պողոսյան, Անուշ Ալթունյան): Մինչ հանրապետական եզրափակիչ փուլին հասնելը` նշված թիմերը, ովքեր հանդես եկան երկուական տղա եւ աղջիկ կազմով, հաղթող էին ճանաչվել ներդպրոցական, համայնքային, մարզային փուլերում: Իսկ հանրապետական փուլում կապանցի պատանի մարզիկները մրցեցին վեց մրցաձեւից` մրցութային առաջին օրը 60մ վազք, հեռացատկ, գնդակի նետում, ձգումներ, երկրորդ օրը` 500մ վազք եւ փոխանցումավազք (4X25մ): «Սյունիք» թիմը զգալիորեն առաջ անցավ հետապնդողից` Կոտայքի մարզի հավաքականից` տուն բերելով պատվավոր գավաթը: Կապանցի մարզիկներից տպավորիչ արդյունքի հասավ Մարիետա Մինասյանը` հեռացատկի հատվածում ցույց տալով 4մ 21սմ արդյունք:
Ինչպես «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց «Սյունիք» թիմի ղեկավար, մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության կրթության բաժնի գլխավոր մասնագետ Վովա Այվազյանը, գավաթից զատ «Սյունիք» թիմի անդամներն արժանացան պատվոգրերի, նրանց հանձնվեց մարզազգեստ, իսկ նրանց դպրոցներին` տարբեր տեսակի խաղագնդակներ:
Ասվածին մնում է ավելացնել, որ կապանցի դպրոցականների հաղթանակը բնավ պատահական չէր: «Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկությունում անցյալ տարի Սյունիքի թիմը գրավել էր երրորդ տեղը: