Սյունիքի մարզային փրկարար վարչությունը` արտակարգ դրության պայմաններում
Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո ի՞նչ ռիթմով է աշխատում, ի՞նչ նոր գործառույթներ ունի ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության Սյունիքի մարզային փրկարարական վարչությունը։
Այս հարցերի պատասխանն իմանալու նպատակով եղանք Սյունիքի փրկարարական վարչությունում։
- Մեր գերնպատակն է` անձնակազմը մարտական լինի, այս նեղ վիճակում կտապալվենք, եթե մեզնից մեկը հիվանդանա, եթե մեր մեջ վարակված մեկը լինի, բոլորս պիտի մեկուսացվենք, - զրույցի սկզբում ասաց ԱԻՆ Սյունիքի  փրկարարական վարչության տնօրեն, փրկարարական ծառայության գնդապետ Արթուր Հարությունյանը։
Ի դեպ, նա երկարամյա ծառայությունից հետո թոշակի էր անցել, բայց հետ է կանչվել (26 տարի աշխատել է համակարգում, մոտ 15 տարի` վարչության տնօրեն)։
Ա. Հարությունյանի փոխանցմամբ` մասնաճյուղը տարեց աշխատակիցներ չունի (այսպես ասած` կրիտիկական տարիքի), իրենք լիարժեք աշխատում են, օրվա հերթափոխի աշխատակիցների ջերմությունը հերթապահության ընթացքում երեք անգամ ստուգվում է։ Այս համատեքստում նշում է, որ Սիսիանի աշխատակիցներից մեկը զանգել եւ տեղեկացրել է, որ 37.2 աստիճան ջերմություն ունի։ Հորդորել ենք անհապաղ դիմել բժշկի…
Կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված` տեղեկանում ենք, որ մասնաճյուղի աշխատակիցներն ախտահանումներ են կատարում մարզկենտրոնի խոշոր առեւտրի կենտրոններում, շուկայում, այնտեղ, որտեղ գնումներ անելու համար լինում են մարդիկ։ Այս գործընթացն իրենց գործառույթների մեջ չի մտնում, դա անում են քաղաքին օգտակար լինելու մղումով։ Յուրաքանչյուր կանչին մասնաճյուղի աշխատակիցները ներկայանում են անհատական պաշտպանիչ միջոցներով` պահպանելով սանիտարական հիգիենայի կանոնները։ Նաեւ մասնաճյուղի 20 հրշեջ-փրկարար` ոստիկանության աշխատակիցների հետ, հերթապահություն է անում, նրանք հիմնականում բացատրական աշխատանք են տանում բնակչության շրջանում։
Լինելով մասնաճյուղում` նաեւ հետաքրքրվեցինք այս տարվա առաջին եռամսյակում տեղի ունեցած արտակարգ դեպքերի վիճակագրությամբ։ Զրուցակիցս փոխանցեց, որ մարդածին պատահարների թիվն էականորեն նվազել է։ Բնական է` մարդկանց ջախջախիչ մեծամասնությունը մեկուսացել է տներում։ Այս տարվա առաջին եռամսյակում գրանցվել է 213 արտակարգ դեպք, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների դինամիկան հետեւյալ պատկերն ունի` հունվարին ` 7, փետրվարին` 8, մարտին` 8 դեպք։ Հրդեհների առումով որոշակի աճ է գրանցվել։ Ի դեպ, հրդեհներ լինում են գարնան-գյուղատնտեսական աշխատանքների ժամանակ, երբ ոմանք կրակի են տալիս իրենց այգիների ու բանջարանոցների, նաեւ ցանքատարածությունների չոր խոտն ու մացառները։ Երբեմն կրակն աչքաթող անելով, հրդեհը մեծ ծավալներ է ընդունում, եւ գործին միջամտում են մասնաճյուղի հրշեջ-փրկարարները։
Մեր զրույցի նախորդ օրը տխուր վերջաբանով պատահար էր եղել. փակ դուռ են բացել, դռան թակոցներին չէին արձագանքում, մի դեպքում հիսունն անց տղամարդու դիակ են հայտնաբերել, մյուս դեպքում չարձագանքողն անկողնային հիվանդ միայնակ մարդ էր, ում օգնություն է ցուցաբերվել։
Ա. Հարությունյանի հետ մեր զրույցը շատ երկար չտեւեց, շուտով տեսակոնֆերանս պիտի սկսվեր։ Սա եւս կորոնավիրուսի հետեւանքով պայմանավորված երեւույթ է` ինչպես հեռավար ուսուցումն ուսումնական գործընթացում։