«Սյունիքի մարզի տարվա մարդ» մրցույթի ոչ սովորական արդյունքը
2017 թ. նոյեմբերի 1-30-ը «Սյունյաց երկիր» թերթը փորձեց որոշարկել, թե մարզի բնակիչների կարծիքով ում կարող ենք հռչակել «Սյունիքի մարզի տարվա մարդ»:
Մոտ 27 հազար հոգի սահմանված կարգով մասնակցեց մրցույթ-քվեարկությանը:
Նրանց մեծ մասը յուրօրինակ կերպով արձագանքեց հայտարարված մրցույթին:
Առաջարկվեց «Սյունիքի մարզի տարվա մարդ» ճանաչել ոչ թե մեկ հոգու, ինչպես ընդունված է սովորաբար, այլ 2016թ. ապրիլյան պատերազմում նահատակված տասներեք սյունեցիներին:
Թերթի ընթերցողներից մեկն այսպես էր ձեւակերպել իր դիրքորոշումը, որն այս դեպքում կարելի է եւ ընդհանրացնել՝ «Թեեւ նրանք զոհվեցին 2016-ին, բայց իրենց սխրանքով ու հայրենասիրությամբ նորովի իմաստավորեցին 1980-ականների վերջին վերսկսված պայքարը, նաեւ 2016-ին հաջորդող տարիների մեր անցնելիք ճանապարհը, նոր լիցք հաղորդեցին հայոց նորանկախ երկու պետության հետագա կայացման եւ հզորացման ազգային մեր ձգտումներին. իսկ 2017-ն այդ առումով առաջին տարին էր: Ասել է թե՝ անցնող տարում իրենց ոգեղեն ներկայությամբ նրանք առաջնորդ եղան մեր ընթացքին»:
Խմբագրությունը ոչ միայն առանց վերապահումի ընդունում է այդ առաջարկությունը, այլեւ բարձր գնահատում մեր համերկրացիների քաղաքացիական դիրքորոշումը, որն այս դեպքում հայրենասիրության յուրօրինակ դրսեւորում է եւ հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ նահատակվածների անմար հիշատակի հանդեպ խոնարհումի արտահայտություն:
Այս քվեարկությամբ Սյունիքի ժողովուրդը եւս մեկ անգամ փաստեց, որ մեր համերկրացի նահատակների անունները անջնջելի տառերով են գրված ոչ միայն մեր երկրամասի, ոչ միայն փոքր Սյունիքի, այլեւ հայ ժողովրդի նորագույն պատմության մեջ:
Այս քվեարկությամբ սյունեցիները եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին, որ Արցախյան նորօրյա հերոսամարտում մարտիրոսվածների հիշատակը միշտ արթուն է, որ նրանց օրինակին հետեւելու պատրաստակամությունը եղել ու կա Սյունիքում, եթե հակառակորդը կրկին ոտնձգություն կատարի Արցախի հանդեպ:
Այս քվեարկությունը վերստին ցույց տվեց, որ Սյունիքն այսօր էլ շարունակում է ամուր թիկունք մնալ Արցախին, ինչպես 1990-ականներին:
Այսպիսով՝ 2017 թվականի «Սյունիքի մարզի տարվա մարդ» խորհրդանշական կոչումը շնորհում ենք 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի սյունեցի տասներեք նահատակներին՝
Մայիս Երջանիկի Միրզոյան
(Դարբաս համայնքի ղեկավար, կամավորական, զոհվել է 2016թ. ապրիլի 4-ին)
Արմեն Մինասի Բեգլարյան
(Ախլաթյան համայնքի ղեկավար, կամավորական, զոհվել է 2016թ. ապրիլի 4-ին)
Սեդրակ Սերգեյի Ասրյան
(Դարբաս, կամավորական, զոհվել է 2016թ. ապրիլի 4-ին)
Սերգեյ Գուրգենի Դանղյան
(Սիսիան, կամավորական, զոհվել է 2016թ. ապրիլի 4-ին)
Դավիթ Բագրատի Սարգսյան
(Բալաք, կամավորական, զոհվել է 2016թ. ապրիլի 4-ին)
Եղիշե Արտավազդի Նիկալյան
(Լծեն, կամավորական, զոհվել է 2016թ. ապրիլի 4-ին)