Շնորհավորում ենք Ձեզ՝ ծննդյան օրվա կապակցությամբ:
Մեկ տարի առաջ, երբ դարձաք 60 տարեկան, որոշել էինք «Սյունյաց երկրի» հատուկ համար նվիրել Ձեր կյանքին ու գործունեությանը: Սակայն վերահաս պատերազմն անավարտ թողեց մեր մտադրությունը:
Մինչ այդ՝ Ձեր հոբելյանի առիթով, ստացել էինք բազմաթիվ շնորհավորանքներ, գնահատանքի ուղերձներ հանրապետության պետական, ռազմական ու հասարակական գործիչներից, Ձեր մարտական ընկերներից: Եվ դրանց հիման վրա, նաեւ մեր անձնական դիտարկումները նկատի ունենալով,  ընդհանրացրել էինք Ձեր կերպարի հանրային ընկալումը, որն այժմեական է:
Ահա՝ Մելիքսեթ Պողոսյան. նա հայրենյաց կանչով ժողովրդի ծոցից հառնած այն զորականն է, ով ի զորու եղավ հայ զինվորականի փայլուն կենսագրություն կերտել…
Ասել է թե՝ նախապատերազմյան շրջանի Ձեր գործունեության ու Ձեր վաստակի  մասին ամեն ինչ ասված է:
Բայց 2020 թ. դեկտեմբերի 8-ից Ձեր կենսագրության մեջ նոր էջ բացվեց:
Պարտված երկրում, ստեղծված ծանրագույն վիճակում, մեր երկրամասի դեմ ակնհայտ սպառնալիքների պարագայում Դուք համարձակվեցիք ստանձնել Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը:
Ձեր այդ քայլը կամ կառավարության տվյալ որոշումը ոչ միանշանակ ընդունվեց: Մինչդեռ Դուք չընկրկեցիք, չհուսահատվեցիք՝ Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը՝ ներքաղաքական եւ արտաքին լարվածության պայմաններում համարելով պատասխանատու առաքելություն՝ դրանից բխող գործողություններով:
Եվ, այդքանով հանդերձ, պատմությունը եւ միայն պատմությունն օբյեկտիվ գնահատական կտա դժվարագույն մեր օրերում Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում Ձեր գործունեությանը:
Դրա հետ մեկտեղ՝ մի քանի հանգամանքի չենք կարող չանդրադառնալ օրվա առիթով:
Դուք նոր դերի մեջ եւ նոր իրավիճակում նույնպես մնացիք Սյունյաց աշխարհի այն նվիրյալը, որ եղել էիք Արցախյան առաջին գոյամարտում եւ 2016 թ. ապրիլյան պատերազմում:
Ձեզ համար  շարունակեցին խորթ եւ մերժելի մնալ պալատական ինտրիգները, խարդավանքները, կեղծավորությունը, ինչն էլ թույլ է տալիս Ձեզ մարդկանց աչքերին ուղիղ նայել եւ մնալ մեզանից մեկը:
Ձեր ծննդյան օրվա կապակցությամբ  հատկապես մի  մաղթանք ունենք՝ տիկին  Ալվարդին՝  առողջություն:
Ձեզ նույնպես՝ առողջություն եւ տոկունություն, որ  կարողանաք ստեղծված ոչ սովորական իրավիճակում գլխավորել Սյունիքի մարզը: