Սիրելի՛ աշակերտներ, ուսուցիչներ եւ ծնողներ,
Հարգելի՛ ուսանողներ եւ դասախոսներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի, գրի եւ դպրության օրվա ու ուսումնական տարվա մեկնարկի առիթով: Սեպտեմբերի 1-ի խորհուրդն  ազգովի ուխտագնացություն է դեպի մեր գիտակրթական արժեքներն ու արմատները: Դեպի լույսի ու գիտելիքի աղբյուրը տանող ճանապարհի նորովի ընկալմամբ էլ սկսելու ենք այս խորհրդավոր օրը:
Սյունիքի մարզը հարուստ է կրթության ազգային  ավանդույթներով, եւ այս հնագույն լեռնաշխարհում են բացվել առաջին մեսրոպյան դպրոցներն ու վարդապետարանները: Մեր պապերն իրենց գոյության հերոսական պայքարում մաքառել են զենքով ու գիտելիքով` մշտապես բարձր գնահատելով գիտուն դպիրներին ու շնորհաշատ աշակերտներին: Պատմության բոլոր մարտահրավերները սյունեցին հաղթահարել է ոչ միայն զենքով, այլեւ գիտելիքի ու հոգու արիությամբ:
Սիրելի՛ դպրոցականներ, ուսանողներ, մաղթում եմ ձեզ բարձր առաջադիմություն եւ կամք՝ հաղթահարելու  գիտելիքի անսահման աշխարհը նվաճելու դժվարությունները:
Հատկապես  շնորհավորում եմ Սյունիքի բոլոր այն մանուկներին, ովքեր առաջին անգամ են ոտք դնում դպրոց:
Մեծարանքի ու հարգանքի արժանի մեր մանկավարժներին, ում  վստահվում է սերունդների կրթության ու դաստիարակության դժվարին գործը, հաջողություններ եմ մաղթում իրենց շնորհակալ ու հայրենանվեր աշխատանքում:
Այսօր, արագ փոփոխվող ու զարգացող աշխարհում, գիտելիքն ու կրթությունն ամենաթանկ արժեքներն են, մարդկային առաջընթացի ամենակարեւոր նախապայմանները:
Անկախ պետականության մեր օրերում էլ սյունեցին գիտության եւ կրթության ասպարեզներում ունի իր ծանրակշիռ տեղն ու դերը:
Շնորհավորելով Սյունիքի դպրոցականներին, ուսանողներին, մանկավարժներին եւ ծնողներին նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի ու գիտելիքի օրվա կապակցությամբ՝  մաղթում եմ բարձր առաջադիմություն ու գիտակրթական ձեռքբերումներ: