Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակիցները գտնվել են արտերկրում (2017-18 թթ.), բայց աշխատավարձ են ստացել
ՀՀ հաշվեքննիչ պալատն ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզպետարանի 2017-18 թվականների ֆինանսական գործունեությունը:
Ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ մարզպետարանի աշխատակազմի չորս աշխատակից 24 օր գտնվել են արտերկրում, սակայն նրանց վճարվել է 401 հազար դրամ «աշխատավարձ»:
Պարզվել է նաեւ, որ մարզի առողջապահական ու բժշկական թվով չորս կազմակերպության 43 աշխատակից 198 աշխատանքային օր (հերթափոխեր) գտնվել են արտերկրում, սակայն նրանց ներկայություններն ամրագրված են  հաշվետախտակներում (տաբելներում), ինչի հետեւանքով վերջիններիս վճարվել է 1.146.204 դրամ «աշխատավարձ»:
Պարզվել է նաեւ, որ թվով 16 հանրակրթական դպրոցում 43 աշխատակից 2017-18 թթ. 862 աշխատանքային օր գտնվել է արտերկրում, վերջիններիս ներկայությունն ամրագրված է հաշվետախտակներում, սակայն հաշվարկվել ու վճարվել է «աշխատավարձ», ընդամենը՝ 3.919.240 դրամ:
Դրանից, հաշվեքննության ընթացքում, մարզի հանրակրթական դպրոցների կողմից վերականգնվել է 3.086.754 դրամ:
Այսպիսով՝ մարզպետարանի եւ նրա ենթակայության 23 հիմնարկի 92 աշխատակից 2017-18 թթ. 157 աշխատանքային օր գտնվել է արտերկրում, բայց եւ ստացել են 5.690.400 դրամ «աշխատավարձ»:
Հաշվեքննության ընթացքում պարզվել է նաեւ, որ դրամական օգնությունները խիստ կենտրոնացված են եղել մարզպետարանում եւ Կապանի բնակավայրերում:
Հիշեցնենք, որ նշված ժամանակաշրջանի մեծ մասի ընթացքում (2017 թվական եւ 2018 թ. 5 ամիս) Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը զբաղեցրել է Վահե Ա. Հակոբյանը:
Սյունիքում հիշում են, որ նման դեպքերում այդ տղան ստուգումների արդյունքներն անմիջապես ուղարկում էր դատախազություն. նման բազմաթիվ օրինակներ կան: Եվ դա հատկապես այն մարդկանց պարագայում, ովքեր նրան լուրջ չէին ընդունում:
Հետաքրքիր է՝ պատկան մարմինները հիմա ի՞նչ վերաբերմունք կունենան հաշվեքննության արդյունքների հանդեպ:
Ոչ պակաս հետաքրքիր է մեկ այլ հարց եւս. այդ տղան եւ մարզպետարանի հայտնի մռխկած տիկինը (համապատասխան վարչության երբեմնի պետը) որքանո՞վ առնչություն ունեն նշված խեղաթյուրումները կազմակերպելու հետ: