«Վերածնունդ» 8-րդ միջազգային մրցույթ-փառատոնին մասնակցել էր միայն Կապանը
Մայիսի 26-ին Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վ.Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճում տեղի ունեցավ Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոցի 2015-16 ուստարվա հաշվետու համերգ, որ նվիրված էր ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհվածների հիշատակին: Հայ եւ համաշխարհային դասական կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով հանդես եկան դպրոցի տարբեր բաժինների լավագույն սաները, նրանցից կազմված համույթները, դպրոցի երգչախումբը, ինչպես նաեւ այդ դպրոցից Գյումրու «Վերածնունդ» միջազգային մրցույթ-փառատոնի դափնեկիրները:
Համերգից հետո «Վերածնունդ» մրցույթ-փառատոնի կազմկոմիտեի անդամ Գեւորգ Նորոյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ այս տարի փառատոնը նվիրված էր ՀՀ անկախության 25-ամյակին, ինչպես նաեւ քառօրյա պատերազմում զոհվածների հիշատակին եւ սահմանին կանգած զինվորներին:
Շնորհավորելով հաղթանակի կապակցությամբ՝ Գ.Նորոյանը մրցանակակիրներին հանձնեց դիպլոմներ, ինչպես նաեւ մանկավարժներին մաղթեց առողջություն, բարեկեցություն դեպի մեծ բեմեր սաներին ուղարկելու համար:
Ի դեպ, այս տարի Սյունիքի մարզից փառատոնին մասնակցել է միայն Կապանի չորս կրթօջախ՝ Կապանի N, N 1, 2 երաժշտական դպրոցները, Մանկապատանեկան ստեղծագործության կենտրոնը եւ Արվեստի պետական քոլեջը:
Կապանի արվեստի պետական քոլեջից Մերի Պետրոսյանը, Լիա Գրիգորյանը կամերային անսամբլ անվանակարգում (դասատու՝ Աշոտ Խաչատրյան) արժանացել են առաջին կարգի, Հերմինե Հովհաննիսյանը (դաս.՝ Անահիտ Բաղդասարյան) ժողգործիքներ՝ քանոն անվանակարգում՝ երրորդ կարգի դափնեկրի կոչման:
Կապանի թիվ 2 երաժշտական դպրոցից Արտյոմ Սարգսյանը (վոկալ) արժանացել է առաջին կարգի (դասատու` Իրինա Դավիդյան), Վազգեն Սարգսյանը (ֆլեյտա, դաս.՝ Արթուր Մովսիսյան) եւ Տիգրան Քոչարյանը (դուդուկ, դաս.՝ Վաչիկ Համբարձումյան)՝ երրորդ կարգի դափնեկրի կոչման:
Կապանի Ա.Խաչատրյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոցից Սերգեյ Հակոբյանը (դաշնամուր, դաս.՝ Ռուզաննա Ղահրամանյան) արժանացել է երրորդ կարգի դափնեկրի կոչման:
Երրորդ կարգի դափնեկրի կոչման են արժանացել նաեւ Կապանի մանկապատանեկան ստեղծագործության կենտրոնի պարարվեստի բաժնի սան Մարիամ Թեւանյանը (դաս.՝ Գայանե Վարդիկյան) եւ երգեցողության բաժնի սան Մարի Էլչյանը (դաս.՝ Թերեզա Հովհաննիսյան):
Փառատոնի կազմկոմիտեի անունից շնորհակալագրեր հանձնվեցին նաեւ դիպլոմներ ստացած մասնակիցների կրթօջախների տնօրեններին, ինչպես նաեւ մասնակիցներին աջակցողներին, այդ թվում՝ Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանին:
Վերջում իրենց գեղեցիկ կատարումներով հանդես եկան նաեւ մրցույթ-փառատոնի կապանցի դափնեկիրները: