Սյունիքի մարզում սպասվում է համայնքների նոր խոշորացում
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարությունը մշակել է ««Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որի համաձայն՝ հանրապետությունում նախատեսվում է իրականացնել համայնքների խոշորացման 31 ծրագիր, որից 3-ը՝ Սյունիքի մարզի Կապան, Քաջարան, Սիսիան համայնքային փնջերում:
Ըստ ներկայացված նախագծի՝ ՀՀ Սյունիքի մարզի նոր ձեւավորվող Կապան համայնքային փունջը կներառի Կապան, Ագարակ, Աղվանի, Աճանան, Անտառաշատ, Առաջաձոր, Արծվանիկ, Գեղանուշ, Դավիթ Բեկ, Եղեգ, Եղվարդ, Խդրանց, Ծավ, Կաղնուտ, Ձորաստան, Ճակատեն, Ներքին Խոտանան, Ներքին Հանդ, Նորաշենիկ, Շիկահող, Շրվենանց, Չափնի, Սեւաքար, Սյունիք, Սրաշեն, Վանեք, Վարդավանք, Վերին Խոտանան, Տանձավեր, Տավրուս, Ուժանիս, Օխտար  բնակավայրերը (թվով 32), Սիսիան համայնքային փունջը՝ Սիսիան, Անգեղակոթ, Ախլաթյան, Աղիտու, Աշոտավան, Արեւիս, Բալաք, Բնունիս, Բռնակոթ, Գետաթաղ, Դաստակերտ, Դարբաս, Թանահատ, Թասիկ, Իշխանասար, Լծեն, Լոր, Հացավան, Մուցք, Նժդեհ, Նորավան, Շաղատ, Շաքի, Շենաթաղ, Որոտան, Ույծ, Սալվարդ, Վաղատին, Տոլորս, Տորունիք բնակավայրերը (թվով 30), Քաջարան համայնքային փունջը՝ Քաջարան, Գեղի, Լեռնաձոր, Նոր Աստղաբերդ, Քաջարան բնակավայրերը (թվով 5):
Օրենքի այդ նախագիծն առաջիկայում կքննարկվի ՀՀ Ազգային ժողովում: