Մարզկենտրոն այցելելու առիթը, ցավոք, թախծալի էր՝ Արտուր Աթայանն էր մահացել, և նախկին մարզպետն իր պարտքն էր համարել՝ անձամբ լինել Սյունիքում ու հարգանքի տուրք մատուցել Կապանի երբեմնի համայնքապետի հիշատակին...
Նման այցելությունները սովորաբար չեն հանրայնացվում՝ նկատի ունենալով դրանց զուտ անձնական և մարդկային բնույթը:
Հունան Պողոսյանի այցն էլ հանրայնացնելու կարիք չէր ունենա, եթե չլիներ առաջին հայացքից սովորական մի հանգամանք:
Կապանում, որքանով տեսանք,  հընթացս նա արժանացավ ջերմ ընդունելության տարբեր խավերի մարդկանց կողմից: Տասնյակ մարդիկ էին մոտենում Հունան Պողոսյանին՝ «պարոն մարզպետ», «պարոն գեներալ» դիմելաձևերով, ողջունում նրան, որպիսությունը հարցնում, երբեմնի իրենց համագործակցությունից հուշի պատառիկներ ներկայացնում:
Հունան Պողոսյանը Սյունիքի մարզպետն էր 2018թ. հոկտեմբերից մինչև 2020թ. դեկտեմբերի սկիզբը. դա ընդգրկում էր նաև պատերազմական օրերը, երբ Սյունիքը նույնպես ռազմական գործողությունների թատերաբեմ էր դարձել:
2020թ. նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիայից հետո  նպատակահարմար չգտավ իր հետագա պաշտոնավարումը և հեռացավ Սյունիքից...
Այդ օրերին իրադարձություններն այնքան արագ էին զարգանում, լեռնաշխարհն այնպիսի սգի, լարվածության ու անորոշության մեջ էր, որ սյունեցիներն ըստ պատշաճի չկարողացան ճանապարհել հեռացող մարզպետին ու նրան ողջերթի խոսքեր ասել:
Ներկա այցը, թեև այլ նպատակ ուներ, ցույց տվեց, որ սյունիքյան հանրության մի մեծ հատվածի ընկալումներում Հունան Պողոսյանը շարունակում է ունենալ ողջամիտ և սթափ պետական գործչի համբավ, Սյունիքի մարզպետի պաշտոնն իրական Սյունիքին ու սյունեցիների իրական շահերին ծառայեցնելուն ձգտող պաշտոնյայի համարում:
Եվ դա, ինչ որ առումով, սպասելի էր..
Անշուշտ, այսօր նույնպես պատեհ չէ ամբողջական խոսք ասելու Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանի մասին՝ թողնելով դա հետագա ժամանակներին: Բայց մի իրողություն, այդուհանդերձ, չենք կարող չնշել. նա կարևորում էր մարզի մտավորականների հետ շփումները: Դա էլ, ըստ երևույթին, պատահական չէր. մտավորականների հետ շփվելու համար պետք է նախևառաջ մտավորական լինել:
Հունան Պողոսյանն էլ՝ մարդկանց հետ շփումներում քանիցս երախտագիտության խոսքեր հնչեցրեց սյունեցիների հասցեին, ովքեր 2020թ. աշնանային ողբերգական-հերոսական օրերին մեծագույն նվիրումով ոտքի ելան  պաշտպանելու հայոց արժանապատվությունը...
Դե ինչ, հուսանք, որ հաջորդ անգամ Հունան Պողոսյանն ուրախալի առիթներով կժամանի Սյունիք, և մթնոլորտը թույլ կտա անկաշկանդ զրուցելու մեզ հետաքրքրող հարցերի շուրջ: