«Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիր» թիմի ղեկավար Յարոսլավ Զարիխտան աշխատանքային այցով Մեղրի համայնքում էր
29.02.2024 16:06
Փետրվարի 28-ին Մեղրի համայնքի ղեկավար Բագրատ Զաքարյանն ու առաջին տեղակալ Խաչատուր Անդրեասյանը հանդիպեցին «Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիր» թիմի ղեկավար Յարոսլավ Զարիխտային,համայնքային ենթակառուցվածքների փորձագետ Տիգրան Ավագյանին և ՄՓՄՁ խորհրդատու Վաղարշակ Մկրտումյանին։
R2D Սյունիք ծրագիրը իրականացվում է «Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» շրջանակներում՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համատեղ և համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից։ Ծրագրի նպատակն է Սյունիքում նպաստել միկրո, փոքր և միջին ՄՓՄՁ բիզնեսների մրցունակության բարձրացմանը և օժանդակություն տրամադրել համայնքային փոքր ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։
Տ․ Ավագյանը խոսեց ծրագրի շրջանակներում նախատեսվող՝ Մեղրի համայնքում 56 կմ երկարությամբ ջրագծի կառուցման մասին և նշեց, որ միջազգային ստանդարտներով և բնապահպանական նորմերով այս ծրագիրը նախատեսվում է մինչև 2025 թ․ նախագծել, և իր խոսքով՝ 2024թ․ ապրիլի 1-ից իրենց կողմից ուղարկված մասնագետները կարող են արդեն տեղում սկսել ջրագծի ծրագրի նախագծման ուսումնասիրությունները։
Բ․ Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի թիմին՝ ողջունելով եվրոպական այս ծրագրի ՝ Սյունիքում և հատկապես Մեղրիում ներդրումներ կատարելու պատրաստակամությունը, կարևորեց իրենց այս հանդիպումը R2D Սյունիք ծրագրի շրջանակներում և նշեց, որ ջրագծի կառուցումը նոր շունչ կտա համայնքին՝ խմելու, ոռոգման, անասնապահության, գյուղատնտեսության և մի շարք այլ բնագավառներում։
Ծրագրի ղեկավար Յ․ Զարիխտան շնորհակալություն հայտնեց համագործակցության համար և նշեց, որ համատեղ կկարողանան այդ մեծ ծրագիրը իրականացնել միջազգային ստանդարտներին համապատասխան։