Սյունիքում կատարվողն ուղղակի խայտառակություն է, դուք պետությո՞ւն եք, թե՞ ինչ-որ թափառախումբ ․ Ռ․Քոչարյան
Այն, ինչ կատարվում է Սյունիքում, ուղղակի խայտառակություն է։ Այնտեղ կան հատվածներ, որոնցով ադրբեանցին կարող է իր մեքենայի համարը փոխել, քշել մինչեւ Երեւան, պտտվել եւ հետ գնալ, եւ ոչ մի տեղ նրան չեն կանգնեցնելու եւ հարցնեն, թե դու ով ես, ինչ նպատակներով ես դու այստեղ։ Այս մասին 3 լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների՝ Անժելա Թովմասյանի (hayeli.am), Սեւակ Հակոբյանի (Yerevan-today) եւ Բորիս Մուրազիի (politik.am) հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Սա նորմալ չէ, դա կառավարության առաջին գործառույթն է, սահմանադրությամբ ամրագրված։ Նաեւ պարտավորություն է։ Չկա պետություն, որն իր երկրի սահմանները չի պաշտպանում։  Երբ սահմանների պաշտպանությունը փաստացի դրվում է գյուղապետերի վրա, նորմալ երեւույթ չէ։ Երբ այն ժամանակ գյուղապետերը զանգում էին եւ պաշտոնյաներից հարցնում էին՝ ինչ անենք, եկել է ադրբեջանցի զինվորականը եւ մեգաֆոնով ասում է՝ պետք է հետ գնաք այդ դիրքերից։ Չենք ուզում հետ գնալ, վտանգավոր է, այդ բարձունքը կարեւոր է, ասում էին՝ եթե կարող եք, պահեք։ Կարծես պետությունը կապ չունենա, կարծես դու կողքից ինչ-որ բանի երկրպագու ես։ Գյուղապետերն էլ հանկարծ որոշեին, որ պահում են, հետո կոտորվեին, դրա պատասխանն ով է տալու։ Մի՞թե մեր սահմանների պաշտպանությունը օրենքներով, օրենսդրությամբ դրված է գյուղապետերի վրա։ Եթե Շուռնուխում, երբ հայտարարվեց, որ Ադրբեջանի հետ վարչապետի բանավոր պայմանավորվածությամբ, ինչ-որ տներ պետք է հանձնեն, ապա ոչ թե պետք է ադրբեջանցին գա այդ գյուղացուն ասի՝ քեզ 24 ժամ ժամանակ, այլ մեր պաշտոնյան պետք է գնա չոքի այդ գյուղացու առաջ, ներողություն խնդրի, մեր պետությունը պետք է իրենց տեղափոխի, կրկնում եմ՝ չոքած պետք է ներողություն խնդրի, ի վերջո, մարդը տան վկայագիր ունի՝ պետության կողմից։ Դուք պետություն ե՞ք, թե ինչ-որ թափառախումբ։ Ո՞վ եք դուք։ Սյունիքը բացահայտեց այսօրվա ուղղակի խայտառակ վիճակը, որում գտնվում է ՀՀ-ն», նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։