Սյունիքը մեր նավթն է, պետք է TRIPP+BRICS անել, համադրել խոշոր խաղացողների ու ՀՀ շահերը․ Լևոն Զուրաբյան (տեսանյութ)
17.09.2025 22:05
Սյունիքը մեր նավթն է, պետք է TRIPP+BRICS անել, համադրել խոշոր խաղացողների ու ՀՀ շահերը։
«Կիզակետում Արկադի Գրիգորյանի հետ» հաղորդման ժամանակ ասել է  ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
«Հայաստանը կարող է TRIPP-ին զուգահեռ կառուցել հարավ-հյուսիս մայրուղին։ Սա կծառայի ՌԴ, Իրանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի շահերին։ Հնդկաստանն ու Չինաստանը շահագրգռված են միջազգային ճանապարհով, պատրաստ են ներդրումներ անել։
Առաջարկում ենք Սյունիքում TRIPP+BRICS, հիմա TRIPP vs BRICS է, հակամարտությունը հիմա է։ Եթե մեր ներկայացրած նախագծին ՀՀ իշխանությունը կամ TRIPP-ի հեղինակները դեմ են, նշանակում է դա ուղղված ՌԴ ու Իրանի դեմ և Հայաստանն ինքնիշխան չէ։ 2019-ին այս նախագիծը դրել ենք իշխանության սեղանին, Փաշինյանն է դեմ արտահայտվել։
Մինչդեռ Սյունիքը Հայաստանի կառավարությանը պատկանող կարևորագույն արժեք է, ակտիվ է, ինչպես Բաքվի համար նավթը։ Ինչպես նրանք կարողացան 90-ականներին նավթի շուրջ միջազգային կոնսորցիում ստեղծել ու ոտքի կանգնել, նույն կերպ և մենք կարող ենք Սյունիքի շուրջ այդ միջազգային գործակցությունը ստեղծել։ Դա բացի տնտեսական մեծ շահից, նաև իրական խաղաղություն ու անվտանգություն կբերի»,- նշել է Զուրաբյանը։