Սյունիքի շուրջ տեղի են ունենում ռազմաքաղաքական բնույթի դարակազմիկ իրադարձություններ...
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարունակում է հոխորտալ և Սյունիքի հանդեպ ունեցած տարածքային պահանջներն ավելի բարձր հնչեցնել:
Դրա մի նոր վկայություն էր  Բաքվի IX գլոբալ ֆորումի բացման ժամանակ (16.06.22թ.) նրա ելույթը:
Իլհամ Ալիևը մասնավորապես նշել է. «Զանգեզուրի միջանցքի վաղ բացումը տարածաշրջանում խաղաղության ապագայի հիմնարար տարրերից մեկն է:
Եթե մեզ այս թույլտվությունը չտրվի, ապա դժվար կլինի խոսել խաղաղության մասին, և Ադրբեջանի բոլոր ջանքերը՝ ուղղված Հայաստանի հետ նորմալ համակեցություն և բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելուն, կտապալվեն»:
Ադրբեջանը, նրա խոսքով, իրավունք ունի պահանջել բացել «Զանգեզուրի միջանցքը», քանի որ Հայաստանը ստորագրել է համապատասխան հայտարարություն։
Ադրբեջանի նախագահն այնուհետև շարունակել է՝ «Ադրբեջանի սահմանադրությունը նախատեսում է հավասար իրավունքներ երկրում ապրող բոլոր էթնիկ խմբերի, այդ թվում՝ հայերի համար: Սակայն, ցավոք, մենք լսում ենք Հայաստանի կառավարության հայտարարությունները, այսպես կոչված, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին, ինչը բացարձակապես հակաարդյունավետ է և վտանգավոր, այդ թվում՝ հենց Հայաստանի համար: Հայաստանի կառավարությունը պետք է դադարեցնի պատմությունը վերաշարադրելու փորձերը։ Պատմությունն արդեն գրված է։  Բացի այդ, Հայաստանը կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ստիպելով ադրբեջանական կողմին անել նույնը»։
Ալիևի խոսքով՝ պատմության տեսանկյունից Ադրբեջանը դա անելու ավելի շատ իրավունքներ ունի «․․․Որովհետև անցյալ դարի պատմությունը ցույց է տալիս, որ 1920 թվականի նոյեմբերին խորհրդային իշխանությունը վերցրեց Ադրբեջանի պատմական մասը՝ Զանգեզուրը և միացրեց Հայաստանին։ Հետևաբար, եթե Հայաստանը կարգավիճակ է պահանջելու Ղարաբաղի հայերի համար, ինչու՞ չպետք է արևմտյան Զանգեզուրում ադրբեջանցիների համար կարգավիճակ չպահանջենք։ Այս տարածքն ամբողջությամբ ադրբեջանցիներով էր բնակեցված»։
Մեկ շաբաթ է անցել Իլհամ Ալիևի հայտարարություններից, սակայն Սյունիքում չի գտնվել մեկը, որ  արձագանքի Ադրբեջանի նախագահի զառանցանքին:
Եվ նման լռությունը նոր երևույթ չէ մեզանում. Սյունիքում չի գտնվել մեկը, որ դատապարտի Ադրբեջանի կողմից մեր տարածքների բռնազավթումն այս տարվա մարտին և դրանից առաջ ու հետո: