Սյունիքյան հանրության ուշադրությունն այսօր սեւեռված էր Լոր գյուղի վրա, որտեղ վերջին հրաժեշտը տվեցին Մեծ հայրենականի սյունեցի վերջին վետերանին
11.05.2025 18:11
Ինչպես արդեն հաղորդել ենք՝ մայիսի 8-ին, 101 տարեկանում, երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց Մեծ հայրենականի սյունեցի վետերան Հակոբ Վարդանյանը:
Նա Մեծ հայրենականից վերադարձած մոտ 12 հազար սյունեցիներից վերջինն էր:
Երեկվանից նրա աճյունը դրված էր Լորի Սուրբ Գեւորգ եկեղեցում, որտեղ՝ հանգուցյալին հարգանքի տուրք տալու նպատակով, այցելում էին հարյուրավոր համերկրացիներ:
Այսօր՝ մայիսի 11-ին, Հակոբ Վարդանյանին հրաժեշտ տալու էին եկել ոչ միայն համագյուղացիները, այլեւ Սիսիանի ու Գորիսի տարածաշրջանների բազմաթիվ գյուղերի բնակիչներ:
Մեծ հայրենականի վերջին վետերանին հրաժեշտ տալու էին եկել նաեւ Սիսիանի տարածաշրջանում տեղաբաշխված զորամասերի ներկայացուցիչները՝ գնդապետ Վահագն Մինասյանի գլխավորությամբ:
Այնտեղ էր Կապանում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսություն բացելու առաքելությամբ Սյունիքում գտնվող ՌԴ ԱԳՆ աշխատանքային խումբը՝ Սերգեյ Չաշչիխինի գլխավորությամբ:
Դարբասի Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցու հոգեւոր հովիվ Տեր Ընծա քահանա Միրզոյանը կատարեց թաղման կարգ՝ նախ՝ Լորի Սուրբ Գեւորգ եկեղեցում, ապա եկեղեցու բակում եւ գերեզմանատանը:
Երբ վետերանի աճյունը դուրս բերվեց Սուրբ Գեւորգ եկեղեցուց, հուղարկավորությանը ներկա բազմությունը նրան դիմավորեց բուռն ծափահարություններով՝ իբրեւ հարգանքի տուրք Մեծ հայրենականի զինվորին:
Հակոբ Վարդանյանի աճյունը Սուրբ Գեւորգ եկեղեցուց մինչեւ գերեզման տեղափոխեցին զինվորական երաժշտության ուղեկցությամբ, որը կատարում էր Սիսիանի զորամասի փողային նվագախումբը:
Հակոբ Վարդանյանի աճյունը հողին հանձնվեց հայրենի Լոր գյուղում՝ զինվորական պատիվներով՝ ՀՀ պետական օրհներգի եւ հրազենային համազարկերի ներքո: