«Սյունյաց երկիրը» 16 տարեկան է. շնորհավորում եմ խմբագրակազմի նվիրյալ բարեկամներիս, ինչպես եւ մեր գործընկերներին ու ընթերցողներին
Հոկտեմբերի 1-ը «Սյունյաց երկրի» ծննդյան օրն է:
2003-ի այդ օրն էր, երբ լույս աշխարհ եկավ մարզային պարբերականը՝ որպես ժառանգորդ եւ իրավահաջորդ «Սյունյաց աշխարհ», «Սյունիք» թերթերի:
16-ամյա «Սյունյաց երկիրը» այլեւս ու ընդմիշտ իր պատվարժան տեղն ունի մեր լեռնաշխարհի դարերի պատմության մեջ:
Այն սկզբնաղբյուրային նշանակություն ունի եւ կունենա հատկապես Սյունիքի նորագույն շրջանի պատմությունն այսօր եւ ապագայում հետազոտողների համար:
Իսկ հատուկ համարները, որոնց թիվը հասնում է երեք տասնյակի, յուրօրինակ հանրագիտարան են Սյունյաց աշխարհի նշանավոր զավակների կյանքի ու գործունեության, ինչպես եւ առանձին բնակավայրերի պատմության ու մեր լեռնաշխարհի՝ հազարամյակների ընթացքում տեղի ունեցած կարեւոր իրադարձությունների ուսումնասիրման համար:
16 տարվա մեջ քանի-քանի անգամ փորձ արվեց փակման եւ ոչնչացման հանգրվան հասցնել «Սյունյաց երկիրը»: Բայց բոլոր դեպքերում ինկվիզատորները հայտնվեցին ծիծաղելի վիճակում եւ ջախջախվեցին. այդպես է լինելու նաեւ հետայսու…
Այնպես որ՝ «Սյունյաց երկիրը» շարունակում է իր արժանապատիվ երթը: Ու շարունակելու է լինել սրբազան մեր երկրամասի ընթացքի ճշմարիտ տարեգիրը:
Եվ այդ ամենը՝ շնորհիվ ընթերցող հազարավոր սյունեցիների, ովքեր իրենցն են համարում «Սյունյաց երկիրը»:
Շնորհիվ մեր խմբագրակազմի, որը բազում փորձություններով եւ քարմաղով անցնելուց հետո դարձավ ավելի կենսունակ, ավելի համերաշխ, ավելի հաստատուն, երկրամասի տիրոջ եւ մշակի իր առաքելությունն ավելի հստակ գիտակցող:
Շնորհիվ մեր բարեկամների, որոնց համար «Սյունյաց երկիրը» եղել եւ մնում է բացառիկ արժեք Սյունյաց աշխարհի հոգեւոր-մշակութային անդաստանում:
Շնորհավոր ծնունդդ, «Սյունյաց երկիր»՝ մեր հերոսական լեռնաշխարհի նորօրյա արժանապատիվ զավակ: