«Սյունյաց երկիրը» կդառնա 20 տարեկան. լուսանկարներ խմբագրության արխիվից
2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ին «Սյունյաց երկիրը» կդառնա 20 տարեկան:
Այդ կապակցությամբ խմբագրությունը նախատեսում է մի քանի միջոցառում:
Դրանցից մեկով նախատեսում ենք շաբաթական պարբերականությամբ (syuniacyerkir.am կայքով և կայքի Syuniac Yerkir Newspaper ֆեյսբուքյան էջով) հրապարակել թերթի անցած ճանապարհին և այդ տարիների սյունիքյան անցուդարձին առնչվող լուսանկարներ՝ խմբագրության արխիվից:
Բնականաբար, մեր ունեցած մեծաքանակ լուսանկարները հնարավոր չի լինի մինչև տարեվերջ ամբողջապես հրապարակել, բայց կձգտենք որոշ մասը ներկայացնել:
Լուսանկարները, ինչպես նշեցինք, կառնչվեն ոչ միայն խմբագրակազմի գործունեությանն ու առօրյային: Կներկայացվեն նաև մարզային կյանքն արտացոլող լուսանկարներ, որոնք ժամանակին պատրաստվել են խմբագրության կողմից:
«Սյունյաց երկրի» տարեգրությունը  Սյունիքի մարզի նորագույն պատմությունն է: Բոլոր հիմքերն ունենք նաև այսպես ձևակերպելու՝ Սյունիքի վերջին 20 տարվա պատմությունը հնարավոր չէ պատկերացնել առանց «Սյունյաց երկիր» թերթի:
Ուստի և՝ ներկայացվող լուսանկարները կարտացոլեն ոչ միայն մեր պարբերականի 20-ամյա տարեգրությունը, այլև Սյունիքի մարզի նորագույն պատմության առանձին դրվագներ:
Լուսանկարները կունենան մեկ-երկու նախադասությամբ մակագրություն, կձգտենք նաև ժամկետը նշել, եթե, իհարկե, պահպանված լինի գրառում այդ մասին:
Որոշ դեպքերում միևնույն թեմայի վերաբերյալ կլինեն մի քանի լուսանկարներ, որպեսզի ասելիքն ամբողջական դառնա:
Եվ ուրեմն՝ բարի ընթացք մեր այս նախաձեռնությանը:
Հաղորդաշարը վարում է Մանե Ղազարյանը:
Լուսանկարների շարքի առաջին թեման Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հերթական այցն է Տաթևի վանք (03.06. 2014 թվական):
Հայոց հայրապետին ուղեկցում է Սյունիքի մարզպետ Վահե Մաքսիմի Հակոբյանը:
Վեհափառի այցի կապակցությամբ Սյունիք է ժամանել նաև Ռուբեն Վարդանյանը: