«Սյունյաց երկրի» ավտոմեքենան հրկիզելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով կասեցված վարույթը վերսկսվել է
2019 թ. փետրվարի 5-ին վաղ առավոտյան Կապան քաղաքի Շահումյան փողոցի 20 շենքի բակում հրկիզվել էր «Սյունյաց երկիր» թերթին պատկանող «Վազ 21214» մակնիշի 831 LL 01 հաշվառման համարանիշի մեքենան:
Դեպքից մեկ օր հետո՝ փետրվարի 6-ին, անհայտ անձը «Սյունյաց երկրի» էլեկտրոնային հասցեին հաղորդագրություն էր ուղարկել այն մասին, որ ունի մեքենան այրողի վերաբերյալ տեսաձայնագրություն եւ առաջարկել էր գնել այն՝ տեղեկացնելով, որ դրա մի հատվածն ուղարկել է լրատվամիջոցի էլ.փոստին:
Նույն օրը, ավելի ուշ, նույնաբովանդակ հաղորդագրություն եւ վնասաբեր ծրագիր պարունակող տեղեկատվություն է ուղարկվել «Սյունյաց երկրի» էլ. փոստին՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել լրատվամիջոցի համակարգչային տեղեկատվությունը եւ ծրագրերը, սակայն հակավիրուսային ծրագիրը թույլ չի տվել վիրուսի գործարկումը եւ հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել՝ այն կատարողի կամքից անկախ հանգամանքներով:
Ինչպես մեքենան հրկիզելու դեպքի առթիվ, այնպես էլ լրատվամիջոցի համակարգչային տեղեկատվությունը եւ ծրագրերը ոչնչացնելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր, որոնք այնուհետեւ միացվել են մեկ վարույթում:
2019 թ. դեկտեմբերի 11-ին քրեական գործի վարույթը կասեցվել է՝ որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձի ինքնությունը պարզված չլինելու հիմքով:
2020 թ. մայիսի 20-ին, սակայն, քրեական գործով կասեցված վարույթը վերսկսվել է:
«Սյունյաց երկիրը» բարձր է գնահատում կասեցված վարույթը վերսկսելու որոշումը՝ համոզված լինելով, որ դա իրավապահ մարմինների հետեւողական աշխատանքի արդյունք է:
Հիմա արդեն հույս ունենք, որ հանցագործներն ու նրանց ֆինանսավորողը եւ կազմակերպիչները կկանգնեն ոչ միայն Աստծո դատաստանի առաջ: