«Սյունյաց երկրի» խմբագրակազմի ներկայացուցիչներն ու բարեկամներն այցելեցին Ակսել Բակունցի ծնողների գերեզման
«Սյունյաց երկրի» խմբագրակազմը տարիներ շարունակ հունիսի 13-ին՝ Ակսել Բակունցի ծննդյան օրը, այցելում է մեծ հայորդու ծնողների՝ Ստեփան Թեւոսի Բակունցի (1869-1939 թթ.) եւ Բոխչագյուլ  Հարությունի Բակունցի (1875-1957 թթ.) գերեզման, որ գտնվում է Գորիս քաղաքի կենտրոնական գերեզմանատանը:
2020 թ. հունիսի 13-ը բացառություն չէր այդ առումով: Սակայն համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված (գերեզմանում սոցիալական հեռավորություն պահպանելու անհնարինության պատճառով)՝ այնտեղ այս անգամ չլուսանկարվեցինք: Ուստի եւ օգտագործում ենք 2019 թվականի այս օրը մեր այցելությունն արտացոլող լուսանկարներից մեկը:
Հիշեցնենք  Ստեփան դայու եւ Բոխչագյուլ զիզու գերեզմանաքարի վրա արված գրառումները՝
«Երախտապարտ զավակներից ձեզ հավերժ հիշատակ:
Անմահ հիշատակ աշխատասեր, բանիմաց ու ժողովրդասեր ծնողներիս (Վահան):
Փառք ձեզ, որ նվիրեցիք մեր աշխարհին անմահ գրող Ակսել Բակունցին»:
«Սյունյաց երկրի» ներկայացուցիչներն այնուհետեւ այցելեցին Ակսել Բակունցի տուն-թանգարան:
Արտակարգ դրության պայմաններում տուն-թանգարանը նույնպես փակ է: Սակայն դա չէր խանգարել, որ գորիսեցիներն այցելեին տուն-թանգարան եւ մուտքի մոտ ծաղիկներ խոնարհեին ու զրուցեին հայ արձակի՝ առայսօր անհասանելի գագաթ Ակսել Բակունցի գրական ժառանգության եւ նրա կյանքի ողբերգական էջերի մասին: