«Սյունյաց երկրի» խմբագրատանը հյուընկալվել են Թեհրանի «Իսկանյուզ» լրատվական կայքի ներկայացուցիչները
Դեկտեմբերի 29-ին «Սյունյաց երկրի» խմբագրատուն են այցելել Իրանի Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաք Թեհրանի հեղինակավոր «Իսկանյուզ» լրատվական կայքի՝ միջազգային հաղորդումների խմբագիր Մաջիդ Ֆարոխին և կայքի՝ հանրային դիվանագիտության հարցերով փորձագետ Մեյսամ Ռեզա Զադեն։
Նրանց հետաքրքրել է «Սյունյաց երկրի» դիրքորոշումը հայ–իրանական հարաբերությունների ներկա վիճակի, «Թրամփի ուղու» կամ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ։
Սամվել Ալեքսանյանը հարցազրույցի ընթացքում արտահայտել է և՛ լրատվամիջոցի ու նրա հետևորդների, և՛ բազմահազար սյունեցիների դիրքորոշումը՝ հյուրերին հետաքրքրող հարցերի վերաբերյալ։
Ինչ վերաբերում է հայ–իրանական և մասնավորապես Սյունիք–Իրան մշակութային կապերի հետագա ակտիվացմանն ու զարգացմանը, ապա, ըստ Սամվել Ալեքսանյանի, դրա համար առկա են բոլոր հնարավորությունները, նաև պատմական հիմքերը, մնում է խոսքից գործի անցնել։
«Իսկանյուզի» ներկայացուցիչները հայտնել են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում իշխող տեսակետը, որ Հայաստան–Իրան՝ հազարամյակներ շարունակ գոյություն ունեցած և գործող հաղորդակցության ուղիները որևէ երկիր՝ ինչ փաթեթավորմամբ կամ պատրվակով էլ ներկայացնի, չի կարող սահմանափակել և խոչընդոտների դեմ առնել։
Ըստ Իրանում իշխող մեկ այլ տեսակետի՝ անթույլատրելի է տարածաշրջանում գոյություն ունեցող պետական սահմանները վերանայելու ամեն մի փորձ, ինչի վերաբերյալ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարձրագույն իշխանությունն ունի հստակ դիրքորոշում։
Սամվել Ալեքսանյանի հետ հարցազրույցը «Սյունյաց երկրի» հարթակներով կհրապարակվի «Իսկանյուզի» թողարկումից հետո։
Ի դեպ, «Իսկանյուզի» հաղորդումները սփռվում են ոչ միայն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում, այլև Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրներում։