«Սյունյաց երկրի» նոր հոդվածաշարը՝ նվիրված Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենայինի հիմնադրման 70-ամյակին
Յոթ տասնամյակ առաջ էր՝ 1952 թվականին, երբ հիմնադրվեց Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը՝ Հայաստանի հանքարդյունաբերական հսկան, Սյունիքի մարզի ամենախոշոր գործատուն:
Հոբելյանի առիթով syuniacyerkir.am կայքում և կայքի Syuniac Yerkir Newspaper ֆեյսբուքյան էջում սկսում ենք նոր հոդվածաշարի հրապարակումը:
Նախատեսում ենք առաջիկա ամիսներին, որոշակի պարբերականությամբ, լրագրային նյութեր հրապարակել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության հիմնադրման, անցած ճանապարհի և ներկա ընթացքի, ինչպես և գլխավոր սեփականատիրոջ (բաժնետիրոջ) ու ընկերության կառավարումը ստանձնած նոր թիմի գործունեության վերաբերյալ:
Ընկերությունն այսօր հանրապետության թիվ 1 հարկատուն է, ընդ որում՝ 2022 թ. առաջին կիսամյակում վճարել է այնքան հարկ, որքան  ընկերությունը կամ հանրապետության որևէ մեկ այլ տնտեսվարող չի վճարել նույնիսկ ամբողջ տարվա ընթացքում: Եվ նման արդյունքը ոչ թե հանքանյութի արդյունահանման ծավալների մեծացման, այլ հիմնականում տնտեսության արդյունավետ կառավարման շնորհիվ է:
Այդ ամենին զուգահեռ նոր քաղաքականություն է որդեգրվել բնապահպանության ոլորտում. արդեն իսկ ականատես ենք լուրջ ներդրումների, որն իրավիճակ է փոխում շրջակա միջավայրի հանդեպ  գործելակերպում:
Ընկերությունը եղել և մնում է տարածաշրջանի սոցիալական կայունության և ներդաշնակ զարգացման գլխավոր երաշխավորը, ինչից ելնելով էլ ուշադրություն կդարձնենք սոցիալական մեծամասշտաբ ծրագրերի իրականացման ընթացքին:
ԶՊՄԿ-ի նոր թիմի որդեգրած արժեհամակարգում առանցքայինը մարդն է, ինչի համար նորովի է կարևորվել աշխատանքի անվտանգությունը:
Նոր սեփականատերը Հայաստանի կառավարությանը (պետությանը) մասնաբաժին է նվիրաբերել. այս պահին ըկերության բաժնեմասերի 21,6 տոկոսը պատկանում է կառավարությանը, ինչը վկայում է ակտիվ գործընկերության, ինչպես և համատեղ ծրագրեր իրականացնելու մտադրության մասին:
Հոդվածաշարում տեղ կգտնեն հանքագործների նախորդ սերունդների ներկայացուցիչների հուշեր, նաև հուշագրություններ նշանավոր մարդկանց՝ Քաջարան կատարած այցելությունների մասին, հատվածներ Քաջարանի հանքարդյունաբերությանը նվիրված գեղարվեստական գործերից:
Կներկայացվեն գործընկեր կազմակերպությունների (նախկին և ներկա), ինչպես և ընկերության սոցիալական քաղաքականության շահառուների (համայնքային իշխանություններ, պետական ու համայնքային կազմակերպություններ, ՀԿ-ներ, ֆիզիկական անձինք և այլն) արձագանքներ և, իհարկե, նրանց շնորհավորանքներն ու գնահատանքի խոսքերը:
Ընթացքում հարցազրույցներ կհրապարակվեն նոր սեփականատիրոջ (բաժնետիրոջ) որդեգրած ռազմավարության առանձին հարցերի, հանրությանը հետաքրքրող խնդիրների վերաբերյալ:
Անշուշտ, հաճելի կլինի լսել նաև նրանց, ովքեր ներկայումս աշխատում են ընկերությունում:
Կլուսաբանվեն ընկերության առանձին տեղամասերի, գործընկեր (արբանյակ) կազմակերպությունների աշխատանքները:
Կներկայացնենք նրանց, ովքեր 70 տարվա ընթացքում գլխավորել են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենայինի երթը:
Սույն սկսվածք-խոսքում, բնականաբար, հնարավոր չէ ներկայացնել բոլոր թեմաները, որոնք նախատեսում ենք հրապարակել հոդվածաշարի շրջանակներում: Ընթացքում, կարծում ենք, նոր թեմաներ կծնվեն, այդ թվում՝ ընթերցողների կողմից առաջարկվող:
Բոլոր այդ հրապարակումները, ի վերջո, տեղ կգտնեն  «Սյունյաց երկիր» թերթի հատուկ համարում, որը նվիրված կլինի Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենայինի հոբելյանին:
Նախապես շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր կաջակցեն մեր պարբերականի խմբագրակազմին՝ հոդվածաշարն առավել հետաքրքիր և բովանդակալից դարձնելու համար: