«Տա Թև երիտասարդությանը» խորագրով մեկօրյա աննախադեպ ճամբար
Հունիսի 26-ը տոնական էր Տաթև համայնքում։ Վաղ առավոտվանից համայնքի տարբեր բնակավայրերի մոտ հարյուր երիտասարդ շտապում էին մասնակցելու Տաթևի համայնքապետարանի  նախաձեռնած «Տա Թև երիտասարդությանը» մեկօրյա ճամբարին, որը կազմակերպվել էր Սյունյաց չքնաղ բնաշխարհի նշանավոր վայրերից մեկի՝  Սատանի կամրջի մերձակայքում գտնվող առողջարանի տարածքում։
Ճամբարի աշխատանքներին ներկա էին Տաթև համայնքի ղեկավար կազմը՝ համայնքապետ, ճամբարի ղեկավար Սամվել Լալայանի գլխավորությամբ։
Մասնակցում էին նաև համայնքի  բնակավայրերի վարչական ղեկավարներ, Հայաստանի տարբեր բնակավայրերից հյուրեր:
Ճամբարի բացմանը ողջույնի և ողջերթի խոսք ասաց Սամվել Լալայանը, ով կարևորեց երիտասարդության՝ սեփական բնակավայրում մնալու, աշխատելու, ընտանիքներ ստեղծելու և համայնքը զարգացնելու ձգտումն ու առաքելությունը։ Նա նաև երիտասարդությանն առնչվող հարցերին լուծումներ տալը համայնքի գործունեության առաջնահերթություներից համարելով՝ նշեց, որ միջոցառման կազմակերպման նպատակների առանցքում եղել են վերոնշյալ հարցերը քննարկելը և դրանց շուրջ մասնագետների, երիտասարդների կարծիքները, առաջարկությունները լսելն ու ընդհանրացնելը։
Սամվել Լալայանը  շնորհակալություն հայտնեց մյուս հովանավորներին՝ ի դեմս զբոսաշրջության և քաղաքաշինության բարեգործական հիմնադրամի, ADRA ընկերությանը, դասընթացավարների, ովքեր սիրով համաձայնել և աջակցել են ճամբարի կազմակերպմանը։
Մասնակիցներին ողջունեց և ընդգրկված դասընթացների, մյուս միջոցառումների բովանդակային կարևորության մասին խոսեց Տաթևի համայնքապետի օգնական, ճամբարի կազմակերպիչ Արևիկ Աբելյանը։ Նա ևս երախտագիտություն հայտնեց ճամբարի աջակիցներին, դասընթացավարներին, մասնակիցներին՝ ներդրված ջանքերի և ակտիվ մասնակցության համար։
Օրվա ընթացքում  անձնային և մասնագիտական աճի, առողջության և ընտանիքի թեմաներով դասընթացներ վարեցին մայրաքաղաքից ժամանած դասընթացավարները։
Ելույթներ ունեցան նաև համայնքի բնակավայրերի վարչական ղեկավարներն ու «Սյունյաց երկիր» թերթի գլխավոր խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանը։
Մինչև կեսգիշեր տևած ճամբարն անցավ հետաքրքիր և անակնկալներով հարուստ մթնոլորտում՝ մշակութային, կրթական, սպորտային֊ժամանցային տարբեր քննարկումներով ու ելույթներով։ Իսկ ճամբարի ավարտին մասնակիցներն ավանդական դարձած խարույկի շուրջ ամփոփեցին իրենց տպավորություններն ու ներկայացրին օրվա խորհրդին առնչվող իրենց առաջարկությունները։
Նշենք, որ «Տա Թև երիտասարդությանը» ճամբարի մասնակիցներից յուրաքանչյուրը խորհրդանշական 1000 դրամ նվիրաբերեց՝  բարեգործության համար։