Վաղուց Հարժիսում տոնական նման մթնոլորտ չէր եղել, ինչին ականատես դարձանք օգոստոսի 29-ին …
Գյուղի մշակույթի տանը բացվում էր Սյունիքի ազատագրական պայքարին նվիրված թանգարան:
Մոտ տասը մլն դրամ արժեցող նախագիծը նախաձեռնել եւ իրականացրել էր «ՍՕՍ արեւելքի քրիստոնյաների» կազմակերպությունը:
Ծրագրի շրջանակում նախեւառաջ ավարտուն տեսքի էր բերվել Հարժիսի քարադարանը, որ գտնվում է Մշակույթի տան բակում:
Այնուհետու հիմնանորոգվել էր ճարտարապետական յուրօրինակ լուծումներով աչքի ընկնող՝ դեռեւս 1960-ականներին կառուցված Մշակույթի տան մի հատվածը, որտեղ էլ կազմակերպվել էր թանգարանը:
Տեւական ժամանակ իրականացված աշխատանքները գլխավորել էր «ՍՕՍ արեւելքի քրիստոնյաների» կազմակերպության ներկայացուցիչ Արամ Գայայանը:
Ծրագրի գիտական հիմնավորումներն ապահովել էր Հարժիսի Համլետ Մինասյանի անվան միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Նորայր Եսայանը:
Առավոտվանից Մշակույթի տան բակում հավաքված հարժիսցիներին միացել էին հյուրեր Սյունիքի մարզի տարբեր բնակավայրերից, նաեւ Ֆրանսիայից:
Տանտերերը հյուրերին դիմավորեցին ջերմությամբ, իսկ Սյունյաց թեմի առաջնորդ Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանին ու «ՍՕՍ արեւելքի քրիստոնյաների» կազմակերպության ղեկավար Ալեքսանդր Գուդարզիին՝ աղուհացով:
Տոնական օրվա հանդիսավոր մասը մեկնարկեց Հայաստանի Հանրապետության օրհներգով, որը կատարեց «ՍՕՍ արեւելքի քրիստոնյաների» կազմակերպության աջակցությամբ Գորիսում գործող փողային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Գոռ Դադալյան):
Մշակութային նոր օջախի ծնունդն օրհնությամբ պատվեց Սյունյաց թեմի առաջնորդ Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանը:
Այնուհետեւ ելույթ ունեցան Տաթեւ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մարատ Գերասիմյանը, «ՍՕՍ արեւելքի քրիստոնյաների» կազմակերպության ղեկավար Ալեքսանդր Գուդարզին եւ նրա տեղակալ Արամ Գայայանը, Հարժիսի Համլետ Մինասյանի անվան միջնակարգ  դպրոցի տնօրեն Նորայր Եսայանը:
Ալեքսանդր Գուդարզիին եւ Արամ Գայայանին հանձնվեցին Տաթեւի համայնքապետարանի պատվոգրեր, ինչպես եւ նորաստեղծ «Հարժիսի վերածնունդ» հիմնադրամի խորհրդանշական նվերներ:
Ելույթներին հաջորդեցին գյուղի միջնակարգ դպրոցի պարային համույթի հրաշալի կատարումները (համույթը նորություն է Հարժիսի հոգեւոր-մշակութային կյանքում, ստեղծվել է Հ. Իսախանյանի գլխավորած «Մեծ Հայք» պարային ստուդիայի հովանու ներքո):
Դպրոցի սաներից Գալուստ Գալստյանը կատարեց «Լեբլեբիջիների խմբերգը», իսկ Ավետիս Սարգսյանը՝ Գուսան Աշոտի «Սյունյաց սարեր»-ը, որը, կարծեք, մեր լեռնաշխարհի յուրօրինակ հիմն է դարձել վաղուց:
Դպրոցի աշակերտուհի Էլինա Արիստակեսյանն էլ ֆրանսերենով՝ համագյուղացիների անունից, շնորհակալություն հայտնեց «ՍՕՍ արեւելքի քրիստոնյաների» կազմակերպությանը՝ Հարժիսում նման ծրագիր կյանքի կոչելու համար:
Այդ ամենին հաջորդեց թանգարան տանող աստիճանավանդակների սկզբնամասը պարուրող կարմիր ժապավենը կտրելու սպասված պահը: Ժապավենը կտրելու պատիվը տրվեց Հարժիս գյուղի վարչական ղեկավար Մհեր Թարխանյանին եւ «ՍՕՍ արեւելքի քրիստոնյաների» կազմակերպության ներկայացուցիչ Արամ Գայայանին:
Ժապավենը կտրվեց գյուղի դպրոցի դհոլահարների նորաստեղծ համույթի տոնավառ կատարումների հնչյունների ներքո (գեղարվեստական ղեկավար՝ Սուրեն Աբրահամյան):
Այնուհետեւ ներկաները ծանոթացան Սյունիքի ազատագրական պայքարի թանգարանի վահանակներին եւ ցուցանմուշներին:
Ներկայացվող նյութերը մատուցված են հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն եւ պարսկերեն լեզուներով:
Օրվա խորհրդի վերաբերյալ հետաքրքիր զրույցը շարունակվեց աղանդերի սեղանի շուրջ:
Տոնական միջոցառման կազմակերպված եւ բարձրաճաշակ ընթացքի ապահովմանն ակտիվ մասնակցություն ունեցան Նելլի Արզումանյանն ու Շինուհայրի երաժշտական դպրոցի տնօրեն Ռազմիկ Հարությունյանը:
Գորիսի տարածաշրջանում ճանաչում ունեցող Նելլի Արզումանյանը հաղորդավարական իր խոսքում տոնական օրը համեմեց Սյունիքի ազատագրական պայքարի եւ այդ պայքարի առաջնորդների մասին ուսանելի հիշատակումներով:
Իսկ երբ հնչեցին Զորավար Անդրանիկի, Դրոյի, Գարեգին Նժդեհի ու Պողոս Տեր-Դավթյանի անունները՝ տոնահանդեսի հրապարակին մոտեցավ հարժիսցի պատանի հեծյալների մի խումբ՝ այդկերպ հավաստելով, որ իրենք շարունակությունն են հայրենատեր նախնիների փառապանծ գործերի:
Զարմանալի պատահականությամբ նժույգներից մեկն անընդհատ վրնջում էր բարձրաձայն, որին այսպես արձագանքեց տարեց հարժիսցիներից մեկը՝ «Գարեգին Նժդեհի ձին է, տիրոջն է կանչում…»:
Ամառնավերջի այդ օրվա հաճելի եղանակը, տոնական մթնոլորտը ներկաներին տրամադրեց՝ պաշտոնական արարողությունից հետո ավելի հանգամանալից ծանոթանալու ե՛ւ թանգարանին, ե՛ւ քարադարանին:
Ի դեպ, քարադարանում ներկայացվող հուշարձանները վկայում են, որ ներկայիս Հարժիս գյուղի տարածքը մ.թ.ա. 2-րդ հազարամյակի վերջին եւ 1-ին հազարամյակի սկզբներին հանդիսացել է խոշոր վարչական ու հոգեւոր կենտրոն: Շատ հավանական է, որ ուրարտական սեպագրերում հիշատակվող Ծուլուկու երկրամասի քաղաքներից մեկը հենց Հարժիսի տարածքում է գտնվել, ինչը վկայում է նաեւ հսկայական տաճարասյունը՝ քարադարանում տեղ գտած:
Իսկ թանգարանում՝ ներկայացված վահանակներով այցելուները պատկերացում կկազմեն Սյունիքի թագավորության, Դավիթ Բեկի գլխավորած ազատագրական պայքարի, Նժդեհի առաջնորդած Լեռնահայաստանի, Սյունյաց աշխարհի քաջ ու վեհանձն մելիքների, ինչպես եւ երկրամասի հոգեւոր արժեքների մասին:
Եվս մեկ անգամ երախտագիտություն հայտնելով «ՍՕՍ արեւելքի քրիստոնյաների» կազմակերպությանը՝ նախօրինակը չունեցող այդ նախաձեռնության համար, միաժամանակ հույս ենք փայփայում, որ Սյունիքի ազատագրական պայքարի թանգարանում աշխատանքները շարունակություն կունենան: Մասնավորապես, թանգարանի անկյուններից մեկը կնվիրվի Հարժիսի պատմության նշանավոր դեմքերին եւ իրադարձություններին…
Դավիթ Բեկի գլխավորած ազատագրական պայքարի առաջին նշանավոր ճակատամարտը՝ քառասուն քաջերով, հենց այստեղ՝ Եռաբլրի այս հատվածում է տեղի ունեցել:
1918-20 թթ. հերոսական օրերին այս տարածքում է լեգենդար Պողոս Տեր-Դավթյանի հրամանատարությամբ տեղի ունեցել երեք վճռական ճակատամարտ՝ ընդդեմ  ադրբեջանցի հրոսակների:
Եվ, իհարկե, պետք է հիշենք Արցախյան երեք հերոսամարտում նահատակված հարժիսցիներին, ովքեր իրենց կյանքը դրեցին հայոց հայրենիքի զոհասեղանին: