Տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարը` Սյունիքի մարզում
Մարտի 31-ին եւ ապրիլի 1-ին ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանն աշխատանքային այցով Սյունիքի մարզում էր: Նա Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի ուղեկցությամբ այցելել է համայնքների խոշորացման պիլոտային ծրագրի մաս կազմող վեց գյուղական համայնք` Տաթեւ, Հալիձոր, Տանձատափ, Հալիձոր, Սվարանց, Հարժիս: Հանդիպելով տեղի բնակչության հետ` նախարարը նրանց ներկայացրել է խոշորացման ծրագրի նպատակը եւ հավաստիացրել, որ գյուղացիները փաստաթղթային հարցեր լուծելու խնդիրներ չեն ունենալու: Նաեւ պատասխանել է գյուղացիներին հուզող հարցերին ու վստահեցրել, որ ծրագիրը միտված է համայնքների զարգացմանը:
Մեղրի եւ Ագարակ քաղաքներում խորհրդակցություն անցկացնելով պաշտոնատար անձանց հետ` նախարարը ծանոթացավ համայնքների խնդիրներին եւ առաջարկեց հստակ ծրագիր ներկայացնել` դրանք լուծելու համար:
Ապրիլի 1-ին նախարարը ներկա գտնվեց Սյունիքի մարզի փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի բացման արարողությանը: Ծանոթանալով նորաբաց կենտրոնի պայմաններին` նա նշեց, որ ցանկալի է՝ աշխատակիցների 70 տոկոսը կանայք լինեն` բարձրագույն կրթությամբ եւ առնվազն երեք լեզվի իմացությամբ:
Ա.Երիցյանը համակարգի օպերատիվ աշխատանքը ստուգելու համար տեղում կապ հաստատեց Լոռու մարզի եւ Երեւանի փրկարարական վարչությունների հետ: ՏԿԱԻ նախարարի հանձնարարությամբ ամեն առավոտյան` 8.30, ՃԿԿ-ից մարզային օպերատիվ տվյալներ պիտի հաղորդեն Սյունիքի մարզպետին եւ Կապանի քաղաքապետին: Երիցյանը հանձնարարեց շենքային պայմաններ ստեղծել հաշմանդամներին նույնպես աշխատանքում ընդգրկելու համար:
Նշենք, որ ՃԿԿ-ն հագեցած է նորագույն տեխնոլոգիաներով: Այն հնարավորություն է տալիս մարզում կանխատեսել եղանակը 10-օրյա ժամկետի համար, գրանցել յուրաքանչյուր ինքնաթիռի մուտքը մարզի օդային տարածք, սեյսմիկ ակտիվությունը ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլեւ հարեւան պետությունների տարածքներում:
Նախարարը մասնակցեց նաեւ մարզխորհրդի նիստին, որտեղ ամփոփեց երկօրյա աշխատանքային այցը, ինչպես նաեւ այցելեց ՀՀ ազգային արխիվի Սյունիքի մասնաճյուղ, ծանոթացավ աշխատանքային գործընթացին եւ տեղում առկա խնդիրներին:
Մարզխորհրդի նիստի մանրամասները՝ թերթի առաջիկա համարում: