Թատրոնի միջազգային օրն էր
Թատրոնի միջազգային օրվան նվիրված մարտի 27-ին միջոցառում տեղի ունեցավ Կապանի Ալ.Շիրվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում: Գեղարվեստական ղեկավար Արթուր Գաբրիելյանը հանդիսականին հայտնեց, որ այս անգամվա միջոցառումը տարբերվելու է նախորդներից իր ձեւաչափով եւ նպատակ ունի ներկայացնելու, թե ինչպես է գործում թատրոնը մեր քաղաքից, նաեւ հանրապետությունից դուրս: Այդ ամենն արվեց տեսաֆիլմի միջոցով, որում նախ արտացոլված էր, թե ինչպես Կապանի Ալ.Շիրվանզադեի անվան պետական դրամատիկական թատրոնը հանդես եկել Բելառուսի Բրեստ քաղաքում կայացած միջազգային փառատոնում: Մինչ բեմադրությունը Կապանից տարված տեսաֆիլմի միջոցով բելառուսցիները տեղեկացան Մեծ հայրենականում Բրեստ ամրոցի պաշտպանության ժամանակ կապանցի զինվորների մասնակցությանը: Այնուհետեւ հանդիսատեսի դատին հանձնեցին Հրանտ Մաթեւոսյանի «Աշնան արեւ» բեմադրությունը, որը ջերմությամբ ընդունվեց հանդիսականի կողմից: Բեմադրության մասին դրվատանքի խոսքեր եւ գնահատականներ հնչեցրին թատերագետները, բեմադրությանը ներկա հանդիսականները:
Թատրոնը բեմադրություններով հանդես է եկել ՀՀ զինված ուժերի առաջին եւ չորրորդ բանակային կորպուսների՝ Սյունիքում տեղակայված զորամասերի զինվորների համար՝ փոքր-ինչ նրանց կտրելով զինվորական առօրյայից:
Շիրվանզադեցիներն անցյալ տարի հյուրախաղով հանդես եկան նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանի «Մհեր Մկրտչյան» արտիստական թատրոնում՝ հանդիսականի դատին հանձնելով Ռ. Կրաշաուսկասի «Լքված դաստակերտի ուրվականները» բեմադրությունը (բեմադրիչ՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հովհաննես Հովհաննիսյան)`արժանանալով մայրաքաղաքի հանդիսականի բարձր գնահատականին: Այնուհետեւ բեմում մոնոներկայացում էր՝ Անտոն Չեխովի «Կարապի երգը» (դերակատար՝ Արամ Հայրապետյան, բեմադրությունը՝ Գրիշա Մարգարյանի):
Բարեմաղթանքի խոսքեր հնչեցին թատրոնի միջազգային օրվա առթիվ, հանձնվեցին պարգեւներ: Վերջում թատրոնի տնօրեն, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կամո Արզումանյանը երախտագիտություն հայտնեց հադիսականին՝ հիշարժան օրը թատրոնում գտնվելու եւ ողջերթի խոսքերի համար՝ կարծիք հայտնելով, որ թատրոնի հաջողությունը մեծապես պայմանավորված է հանդիսականի՝ նրա հանդեպ վերաբերմունքից: