Թեւածում էր ազգային-ազատագրական պայքարի ոգին
Ապրիլի 19-ին փրկարարների Մեղրու տարածքային ծառայությունում տեղի ունեցավ հանդիպում աշխատակիցների հետ, որը կազմակերպել էր ծառայության պետ Բագրատ Զաքարյանը: Անցկացվեց զրույց` նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը, հուշարձանների պահպանությանը: Հանդիպման ընթացքում աշխատակիցները` պետից մինչեւ վարորդ, անհավատալիորեն, արտասանեցին «Անլռելի զանգակատուն» պոեմից հատվածներ: Հանդիպումից հետո այց կատարվեց Մեղրու հյուսիսարեւելյան մասում գտնվող եկեղեցի, ապա` Փարամազի արձանի տարածք, որտեղ կատարեցին մաքրման աշխատանքներ: Միջոցառմանը մասնակցում էր Պատմական միջավայրի պահպանության Սյունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի առթիվ տարաբնույթ եւ հետաքրքիր միջոցառումներ էին կազմակերպվել Մեղրի քաղաքի մշակույթի կենտրոնում, գրադարանային միավորումում, հանրակրթական եւ արվեստի դպրոցներում, մանկապարտեզում: Ուշագրավ էին հատկապես քաղաքի երկու դպրոցում «Հիշում եմ եւ պահանջում» խորագրով կազմակերպված միջոցառումները: Մեղրու N1 դպրոցում տարելիցի առթիվ գրական-երաժշտական հետաքրքիր ու բովանդակալից բեմադրություն էր պատրաստվել, իսկ N2 դպրոցի միջոցառման ընթացքում թեւածում էր ազգային-ազատագրական պայքարի ոգին: Արաբոյին, Գեւորգ Չաուշին, Աղբյուր Սերոբին, Սոսե մայրիկին եւ նրանց զինակից ընկերներին մարմնավորող աշակերտների խոսքը համեմվել էր մեր ժամանակի ֆիդայական շարժման հերոսների կարգախոսներով: Նրանք կարողացան իրենց խոսքով, երգ ու պարով ներկայացնել հայի անկոտրում կամքը, ազգային ոգին:
Ուշագրավ էր հատկապես գեղագիտական կենտրոնում Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու կիրակնօրյա դպրոցի սաների կազմակերպած ցերեկույթը, որ մեկ անգամ եւս ապացուցեց` մեր ազգն իր պատմության քառուղիներում գոյատեւել է նաեւ իր խաչի ու հավատքի շնորհիվ:
Եկեղեցում հնչած զանգի 100 ղողանջից հետո դեպի Փարամազի հուշահամալիր ջահերով երթը մեծ ոգեւորությամբ էր համակել ոչ միայն մասնակիցներին, այլեւ շրջապատի մարդկանց:
Մեղրու պետական քոլեջի ուսանողներն էլ ապրիլի 24-ը սկսեցին հեծանվաերթով, որ մեկնարկեց Փարամազի հուշակոթողում ծաղկեդրումից հետո եւ հասավ Ագարակ:
Նույն օրը հուշակոթողի մոտ ծաղկեդրում կատարեցին Մեղրու քաղաքապետարանի աշխատակազմը, ավագանու անդամները, հիմնարկների ղեկավարներ, բազում մեղրեցիներ: Այդտեղ կազմակերպված ոգեկոչման արարողությանը ելույթ ունեցան Սյունիքի փոխմարզպետ Վաչե Գրիգորյանը, Մեղրու քաղաքապետ Արշավիր Հովհաննիսյանը, ուրիշներ:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախօրյակին քաղաքը գոտեւորող լեռներից մեկի գագաթին Մեղրու քաղաքապետ Արշավիր Հովհաննիսյանի հովանավորությամբ տեղադրվեց խաչ, որով այսուհետ մի կանթեղ կվառվի անմեղ զոհերի հիշատակին:
Ապրիլի 24-ը Մեղրիում եզրափակվեց N2 դպրոցից դեպի երկինք սլացող կանթեղներով, որով առ Աստված բարձրացան հարյուրավորների աղոթքներն ու բարի ցանկությունները: