Տիրանի շնորհիվ մենք կենդանի մնացինք
Այս տարվա հունվարի 25-ին Տիրան Պետրոսյանը պիտի զորացրվեր՝ անցներ քաղաքացիական կյանքի, իրականացներ իր երազանքները։ Աճանանի միջնակարգ դպրոցը 2017 թ․ ավարտելուց հետո ընդունվել էր Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական ինստիտուտ, նրա տարերքը ֆուտբոլն էր, հաճախել է «Գանձասար-Կապան» ֆուտբոլային ակումբ։ Մտադիր էր բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո լիովին նվիրվել մեծ ֆուտբոլին։
Մինչ այդ հայրենիքի առաջ պարտքը պիտի կատարեր։ Պարտադիր զինվորական ծառայությունն անց է կացրել Արցախի Հանրապետության Ջրականի (Ջաբրայիլ) զորամասում։
Սեպտեմբերի 27-ին հակառակորդը լայնամասշտաբ հարձակում սկսեց․ Տիրանը մարտական դիրքերում էր։
Մերօրյա Արցախյան պատերազմին մասնակցեց 33 օր։ Հոկտեմբերի 28-ի լույս 29-ի գիշերը Մարտունու շրջանի Քերթ գյուղում թշնամու անօդաչուի հարվածից իր մի քանի մարտական ընկերների հետ Տիրանը զոհվեց։
․․․Մարտի 25-ին Կապան համայնքի «Ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ-ի էլեկտրոնային գրադարանում տեղի ունեցավ ցերեկույթ՝ նվիրված նահատակ զինվորին։ Պատրաստվել էր անկյուն, որում ցուցադրվում էին նաեւ մարզական պարգեւներ եւ պարագաներ՝ այդ թվում ֆուտբոլային խաղակոշիկները։
Ներկաները նախ՝ մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակը։
«Տիրանի շնորհիվ մենք կենդանի մնացինք՝ շրջանցելով ականապատ դաշտը»,- սա մարտական ընկերների խոստովանանքն է՝ նրա մասին ցուցադրվող տեսանյութից։
Հուշերով հանդես եկան Տիրանի կնքահայր Գրիգորի Խաչատրյանը, մարզպետարանի զորահավաքային նախապատրաստության բաժնի պետ Արսեն Գրիգորյանը, մարզպետարանի տեղական ինքնակառավարման եւ հանրապետական գործադիր մարմինների հարցերով վարչության պետ Սեյրան Ավետիսյանը, Աճանանի միջնակարգ դպրոցի ուսուցչուհի Աննա Մաթեւոսյանը, «Գանձասար-Կապան» ֆուտբոլային ակումբի մարզիչ Աշոտ Մանուչարյանը, ուրիշներ․․․
Ցերեկույթին հնչեցին հայրենասիրական բանաստեղծություններ եւ երգեր։