Տղաները մեկնում են ծառայության
Մարզկենտրոնում հունվարի 12-ին մեկնարկեց ձմեռային զորակոչը: Զինակոչիկների առաջին խումբը, թվով 26 հոգի, մեկնեց հանրապետական հավաքակայան: Այդ առթիվ Կապանի զինկոմիսարիատի առջեւի պուրակում տեղի ունեցավ հանրահավաք, որին մասնակցում էին երկրորդ աշխարհամարտի եւ թիկունքի վետերաններ, Արցախյան գոյամարտի եւ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասնակիցներ, պետական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, զինակոչիկների հարազատներ եւ մտերիմներ: Հանրահավաքը ներածական խոսքով բացեց Կապանի զինկոմ, փոխգնդապետ Լեոնիդ Գրիգորյանը, ով կարեւորեց հանգամանքը, որ նորակոչիկները փոխարինելու են գնում ապրիլյան պատերազմի քուրայով անցած իրենց ավագ ընկերներին: Նա շնորհակալություն հայտնեց զինկոմիսարիատի բժշկական հանձնաժողովի բոլոր անդամներին՝ կատարած աշխատանքի համար, ապա «Կապանի ԲՈՒԱՏ» ՓԲ ընկերության վարորդ Արթուր Առաքելյանին հանձնեց պաշտպանության նախարարի շնորհակալագիրը՝ զինակոչիկներին հանրապետական հավաքակայն տեղափոխելու գործում բարձր պատասխանատվություն ցուցաբերելու համար:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի պատվոգրով պարգեւատրվեցին ապրիլյան պատերազմի մասնակիցներ, տանկիստներ Ռուսլան Խաչատրյանը, Արթուր Ստեփանյանը, հայրենիքի սահմանների պաշտպանությանն ակտիվ մասնակցելու եւ առաջնագծում մարտական խնդիրները բարեխղճորեն կատարելու համար: Պաշտպանության նախարարի շնորհակալագիր հանձնվեց ապրիլյան պատերազմի մասնակից Միհրան Առաքելյանի հորը՝ Քաջարանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Զոհրապ Առաքելյանին (զինվորը կզորացրվի մոտ օրերս): Հանրապետության զինկոմ, գեներալ-մայոր Հենրիկ Մուրադյանի պատվոգրերը հանձնվեցին հրետանավորներ Արտյոմ Առաքելյանին, Նարեկ Ղազարյանին՝ ապրիլյան մարտական գործողություններին ակտիվ մասնակցության համար:
Հայրենիքի ապագա պաշտպաններին բարեմաղթանքի խոսքեր հղեցին Կապանի վետերանների միավորման խորհրդի նախագահ Ռաֆիկ Հարությունյանը, Արցախյան գոյամարտի եւ ապրիլյան քառօրյայի մասնակից Սուրիկ Հովսեփյանը, Սյունիքի մարզպետարանի զորահավաքային բաժնի պետ Արսեն Գրիգորյանը: Զորակոչիկներին Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանի կողմից հանձնվեցին փոքրիկ նվերներ՝ առաջին անհրաժեշտության պարագաներ: Հայրենասիրական բանաստեղծության ասմունքով հանդես եկավ N13 հիմնական դպրոցի աշակերտուհի Անգելինա Հովհաննիսյանը:
- Անփորձանք ծառայություն ենք մաղթում մեր կրտսեր ընկերներին, Աստված բոլորին պահապան, եթե հարկ լինի, կկանգնենք սահմանների պահապան զինվորների կողքին, ապրիլյան պատերազմը ցույց տվեց, որ հույսներս մեզ վրա պիտի դնենք, - ասաց պահեստազորի սպա, լեյտենանտ Արթուր Ստեփանյանը:
Ոգեւորիչ բացականչությունների եւ բարի մաղթանքների ներքո նորակոչիկներին տեղափոխող ավտոբուսը մեկնեց հանրապետական հավաքակայան:
Սիսիանի Ազատամարտի հրապարակում զինակոչիկներին հայոց բանակ էին ճանապարհում քաղաքային իշխանությունների, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ, տարբեր տարիքի եւ զբաղմունքի մարդիկ, հարազատներ եւ բարեկամներ: Հայրենիքի ապագա պաշտպաններին բարի ճանապարհ եւ անփորձանք ծառայություն մաղթեցին Սիսիանի զինկոմ Մինաս Մկրտչյանը, Սիսիանի համայնքի ղեկավար Արթուր Սարգսյանը: Այնուհետեւ նորակոչիկները ծաղիկներ դրեցին մերօրյա ազատամարտի նահատակ Վուրգ Ոսկանյանի հուշարձանին: Սիսիանի Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում տեր Պարգեւ քահանա Զեյնալյանը պահպանիչ աղոթք կարդաց, նրանց հորդորեց սիրել եւ փայփայել հայոց բանակը: Նորակոչիկները, չխախտելով ավանդույթը, հարգանքի տուրք մատուցեցին Սիսիանի քաղաքային պանթեոնում ննջող նահատակների հիշատակին, ծաղիկներ դրեցին նրանց շիրիմներին եւ նոր մեկնեցին հայրենի քաղաքից սահմանադրական պարտքը կատարելու:
Ձմեռային զորակոչի առաջին հավաքի ժամանակ Գորիսից 25 զինակոչիկ մեկնեց զինծառայության: Գորիս համայնքի ղեկավար Վաչագան Ադունցը համոզմունք հայտնեց, որ նրանք առնականացած կվերադառնան զինվորական ծառայությունից: Գորիսի զինկոմ, գնդապետ Մելիքսեթ Պողոսյանն իր խոսքում նորակոչիկներին հիշեցրեց մեր պատմություն հիշարժան էջերը, վստահեցրեց, որ մերօրյա զինվորները հայոց պատմության նոր էջերի կերտողներն են լինելու: Տղաներին բանակ ճանապարհելիս ծնողների, հարազատների մեջ միախառնվել էին ժպիտն ու արցունքը, հնչում էին քաջալերանքի խոսքեր…
2007թ. ձմեռային զորակոչի առաջին հավաքը Մեղրիում տեղի կունենա հունվարի 19-ին: