Կապանում ապրիլի 29-ին տոնվեց պարի միջազգային օրը: Նախորդող մի քանի օրերին մշակույթի կենտրոնի հրապարակում տոնին ընդառաջ փորձեր էին անցկացվում՝ մարզկենտրոնի բնակիչները նաև այդպիսով տեղեկանում էին մոտալուտ տոնակատարության մասին: Կենտրոնի առջևի հրապարակում, չնայած տեղացող անձրևին, ստվար բազմություն էր հավաքվել: Մարդիկ ծափողջույններով դիմավորեցին տոնակատարությանը մասնակից պարային խմբերին, որոնք անցան հրապարակով՝ «Դայմոնդ պարային համույթ» (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր պարուսույց Աղուն Հովհաննիսյան), «Էքսպերիմենտալ» պարախումբ (գեղարվեստական ղեկավար և պարուսույց Ռուզաննա Խաչատրյան), «Նարա-Դանս» պարարվեստի ստուդիա (գլխավոր պարուսույց և գեղարվեստական ղեկավար Նարինե Մովսիսյան),«Զանգեզուր» ժողովրդական պարային համույթ (գեղարվեստական ղեկավար՝ Վահագն Գասպարյան), «Սաբինա» պարային համույթ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր պարուսույց Սաբինա Պետրոսյան), «Պարի աստղեր» ստուդիա (գեղարվեստական ղեկավար Էրիկ Քոչարյան, պարուսույց Աննա Աղագուլյան): Տոնին մասնակցեցին Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի սաները և Կապանի արվեստի պետական քոլեջի «Պարարվեստ» մասնագիտություն սովորողները (պարուսույց Թամարա Ստեփանյան):
Պարային խմբերը ներկայացրին ժողովրդական, ազգագրական, ժամանակակից պարեր, ինչը լավ առիթ էր ծանոթանալու մարզկենտրոնում գործող պարային խմբերի ձեռագրին: Տոնակատարությունը եզրափակվեց միասնական պարով, իսկ ամենավերջում Կապանի համայնքապետարանի մշակույթի կենտրոնի տնօրինությունը հուշանվերներ հանձնեց մարզկենտրոնում գործող պարային խմբերի ղեկավար պարուսույցներին: