Թրամփը չի բացառել, որ ԱՄՆ-ն կարող է կրկին հարվածել Իրանին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառել, որ Միացյալ Նահանգները կարող է կրկին հարված հասցնել Իրանին, եթե երկրի ղեկավարությունը հրաժարվի համաձայնության գալ Վաշինգտոնի հետ և շարունակի իր հրթիռային ծրագիրը։ Նա նշել է, որ Թեհրանը կարող է խուսափել ավելի մեծ ավերածություններից միջուկային համաձայնագրի միջոցով․ գրում է Iran International-ը։
«Մոռացե՛ք միջուկային զենքի մասին։ Ատոմային զենքն այլևս չկա։ Բայց նայեք, թե ինչ վնաս են նրանք կրել, ինչ մահեր են կրել։ Նրանք կարող էին համաձայնագիր կնքել, որի ժամանակ ոչ ոք չէր մահանա»,- հայտարարել է ԱՄՆ ղեկավարը։
Սպիտակ տանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Թրամփը կրկին ասել է, թե Մերձավոր Արևելքի կարգավորումը չէր լինի առանց ԱՄՆ-ի կողմից Ֆորդոյի, Նաթանզի և Սպահանի իրանական միջուկային օբյեկտներին հարվածելու։ Թրամփի խոսքով՝ Իրանը «կարող է փորձել» շարունակել իր միջուկային ծրագիրը։
«Նրանց երկար ժամանակ կպահանջվի վերականգնվելու համար, բայց եթե նրանք ցանկանան վերականգնվել առանց մեզ հետ համաձայնության, մենք այն նույնպես կոչնչացնենք։ Մենք կարող ենք շատ արագ ոչնչացնել նրանց հրթիռները»,- պնդել է ԱՄՆ նախագահը։
Նոյեմբերի սկզբին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Al Jazeera-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Իրանի ղեկավարությունը մտադիր է շարունակել ուրանի հարստացումը խաղաղ նպատակներով և բացառում է իր հրթիռային ծրագրի ապագայի քննարկումը։ Նա նշել է, որ «ոչ մի ողջամիտ մարդ չի համաձայնի հրաժարվել դրա ռազմական բաղադրիչից»։