Թրամփը կասեցրել է «Գրին քարտի» վիճակախաղի ծրագիրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կասեցրել է «Գրին քարտի» վիճակախաղի ծրագիրը․ հայտնում է AP News-ը։
Հայրենիքի անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը X սոցիալական հարթակում գրառման մեջ նշել է, որ Թրամփը հրահանգել է Միացյալ Նահանգների քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայություններին դադարեցնել ծրագիրը։
Նման որոշման համար պատճառ է դարձել Բրաունի համալսարանում տեղի ունեցած ողբերգությունը։ Հրաձգություն բացած տղամարդն ԱՄՆ էր եկել 2017 թվականին հենց այս ծրագրով։
«Այս զզվելի անհատին երբեք չպետք է թույլ տրվեր մեր երկիր մտնել», – նշել է Նոեմը։
48-ամյա պորտուգալացի Նևեշ Վալենտեն կասկածվում է Բրաունի համալսարանում 2 ուսանողի մահվան և 9 այլ անձանց վիրավորելու, ինչպես նաև Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսորի սպանության համար։ Պաշտոնյաները հայտնել են, որ նա հայտնաբերվել է մահացած՝ ինքն իրեն հասցրած հրազենային վնասվածքով։
Բազմազանության վիզաների ծրագիրն ամեն տարի վիճակախաղի միջոցով մինչև 50,000 «գրին քարտ» է տրամադրում Միացյալ Նահանգներում քիչ ներկայացված երկրներից մարդկանց, որոնցից շատերն Աֆրիկայից են։ Վիճակախաղը ստեղծել է Կոնգրեսը, և այս քայլը գրեթե անխուսափելիորեն կհանգեցնի իրավական մարտահրավերների։
2025 թվականի վիզայի վիճակախաղին դիմել է գրեթե 20 միլիոն մարդ, որոնցից ավելի քան 131,000-ն ընտրվել են որպես հաղթող՝ ամուսինների հետ միասին։ Հաղթելուց հետո նրանք պետք է անցնեն ստուգում՝ Միացյալ Նահանգներ մուտք գործելու իրավունք ստանալու համար։