Թրամփը Ուկրաինայում կրակն անհապաղ դադարեցնելու և բանակցելու կոչ է անում
Միացյալ Նահանգների ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ուկրաինայում կրակի անհապաղ դադարեցման և բանակցություններ սկսելու կոչ է անում: Այդ հայտարարությամբ Թրամփը հանդես է եկել իր Truth Social սոցիալական ցանցում՝ մեկնաբանելով Դամասկոսի անկումը:
«Ասադն այլևս չկա: Նա փախուստի դիմեց իր երկրից: Նրա պաշտպան Ռուսաստանը՝ Վլադիմիր Պուտինի գլխավորությամբ, այլևս հետաքրքրված չէ նրա պաշտպանությամբ», - ընդգծում է ԱՄՆ ընտրված նախագահը:
Թրամփի պնդմամբ՝ Ռուսաստանը Սիրիայի նկատմամբ հետաքրքրությունը կորցրել է Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով, որում, ըստ նրա, շուրջ 600 հազար ռուսաստանցի զինվոր վիրավորվել է կամ զոհվել:
Թրամփը վստահեցնում է, որ Զելենսկին կցանկանար Ռուսաստանի հետ «գործարք» կնքել՝ «այս խելահեղությունը» դադարեցնելու համար: Միացյալ Նահանգների ընտրված նախագահը ուկրաինական կողմի կորուստները պատերազմում գնահատել է «400 հազար զինվոր»:
«Անհրաժեշտ է անհապաղ դադարեցնել կրակը և սկսել բանակցությունները: Անչափ շատ կյանքեր են անօգուտ կորսվել, չափազանց շատ ընտանիքներ են կործանվել: Եվ եթե այսպես շարունակվի, դա կարող է վերաճել շատ ավելի մեծ և շատ ավելի վատ ինչ-որ բանի: Ես լավ գիտեմ Վլադիմիրին: Այժմ նրա գործելու ժամանակն է: Չինաստանը կարող է օգնել: Աշխարհը սպասում է», - ընդգծել է ԱՄՆ ընտրված նախագահը:
Նախօրեին Դոնալդ Թրամփը Փարիզում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ:
Թրամփն իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ քանիցս հայտարարել է, որ մտադիր է վերջ դնել ուկրաինական հակամարտությանը։