Ծարասարի և Արջուտի հանքերևակման տարածքներում ոսկի որոնելու նախագծերին բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություն է տվել
08.08.2018 21:13
Բնապահպանության նախարարությունը ոսկի որոնող երկու ընկերությունների նախագծերին դրական եզրակացություն է տվել: Ըստ այդմ՝ «Ինտեր մայնինգ» ՍՊԸ-ն Գեղարքունիքի մարզի Ծարասարի արմատական ոսկու հանքերևակման տարածքում երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ կիրականացնի, իսկ «Չուդո մետալ» ՍՊԸ-ն` Սյունիքի մարզի Արջիձորի ոսկի բազմամետաղային հանքերևակման սահմաններում:
Հիշեցնենք՝ Ծարասարի արմատական ոսկու հանքերևակման տարածքում արդեն երրորդ անգամ է ուսումնասիրության թույլտվություն տրամադրվում: Թույլտվություններ 2010 թվականից ի վեր ստացել են ևս երկու ընկերություններ՝ «Արմենիան Ինթերնեյշնլ Գոլդ» ՍՊԸ-ն՝ 2011-2014թթ, «Ինթերնեյշնլ գոլդ» ՍՊԸ-ն՝ 2015-2017թթ, այժմ էլ՝ «Ինտեր մայնինգ» ՍՊԸ-ն` 2018-2020թթ.:
Ծարասարի ոսկու երևակումը գտնվում է Վարդենիսի լեռնաշղթայի արևմտյան-հյուսիս-արևմտյան լանջերին, Մասրիկ գետի ավազանի վերին հոսանքներում: Հանքերևակումը գտնվում է Վերին Շորժա գյուղից 7.5 կմ դեպի հարավ-արևելք և Վարդենիս քաղաքից 20 կմ հեռավորության վրա: Մոտակա բնակավայրերն են Այրք և Վերին Շորժա գյուղերը:
Բնապահպանության նախարարությունը, բացի մշտական և փորձաքննական՝ օրենսդրությունից բխող պահանջներից, առաջադրել է նաև մեկ այլ՝ փորձաքննական պահանջ Մասրիկ գետի վերաբերյալ, այն է՝ բացառել տեղամասում առկա Մասրիկ գետի ջրհավաք ավազանը կազմող 4 գետակների ակունքներում և նրանց մոտ տարածքներում ցանկացած որոնողահետախուզական աշխատանքների իրականացումը՝ ջրային ավազանի վրա հնարավոր վնասակար ազդեցությունների կանխարգելման, նվազեցման կամ բացառման նպատակով: