««Ծիածան» առաջնորդների կրթական կենտրոն» ՀԿ
Նոյեմբերի 21-ին ««Ծիածան» առաջնորդների կրթական կենտրոն» ՀԿ-ն ամփոփեց կարիերայի պլանավորման եւ զարգացման կենտրոնի կատարած աշխատանքը: Ծրագրի նպատակն է նպաստել երիտասարդության շրջանում այնպիսի միջոցառումների իրականացմանը, ինչպիսիք են՝ հանդիպումներ գործատուների հետ, մասնագիտական կողմնորոշմանը նպաստող բանավեճեր: Արդյունքը եղավ այն, որ յուրաքանչյուրը քիչ թե շատ կկարողանա առավել արդյունավետ պլանավորել եւ զարգացնել իր կարիերան:
Ծրագրի շրջանակներում եղան մի շարք հանդիպումներ ու քննարկումներ, որոնք միջոցառման հենց սկզբում ցուցադրվեցին էկրանի վրա: Երեխաների հետ հանդիպեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության աշխատակից Սամվել Մկրտչյանը, ԵԱՀԿ-ի տնտեսական եւ բնապահպանական ծրագրերի պատասխանատու Թոմաս Դեմսկուն, «Կապանի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի բժիշկ-թերապեւտ Գրետա Սարգսյանը եւ այլք: Հանդիպում եղավ նաեւ «Սյունյաց երկիր» թերթի աշխատակցի հետ:
««Ծիածան» ԱԿԿ» ՀԿ-ի նախագահ Ս.Մարտիրոսյանը շնորհավորեց իր սաներին եւ ընդգծեց հետեւյալ միտքը. «Երիտասարդների հետ աշխատանքում առավել շեշտադրվում է անհատի մասնագիտական եւ քաղաքացիական կարողությունների զարգացումը, որի նպատակն է օժանդակել նրանց շարունակականության ապահովմանը` մի կողմից ՝ որպես մասնագետի, մյուս կողմից՝ հասարակության անդամի: Ես հավատում եմ, որ այն գաղափարները, որոնք ուսուցանվեցին այստեղ, երիտասարդների սեփականությունն են դառնալու»:
Երեխաներն ստացան վկայագրեր, իսկ դասընթացավարներն արժանացան պատվոգրերի: Դասընթացի մասնակիցներն իրենց շնորհակալական խոսքն ուղղեցին տիկին Մարտիրոսյանին: Անի Շահնազարյանը, ով N1 դպրոցի աշակերտուհի է, հետեւյալն ասաց. «Մասնագիտական կողմնորոշման խնդիրն առավել քան կարեւոր է մարզերում ապրող երիտասարդների համար: Նրանք կարիք ունեն կարիերայի պլանավորման վերաբերյալ արդիական տեղեկատվության: Կենտրոնը նպաստում է մեզ այդ հարցում»: Իսկ Արեն Դավթյանը հավելեց. «Ես այստեղ հնարավորություն ստացա մանրամասն ուսումնասիրելու այն մասնագիտությունը, որն ընտրել եմ եւ որում ես ցանկանում եմ կերտել իմ կարիերան: Ստացա կարեւոր գիտելիքներ, որոնք ինձ անհրաժեշտ կլինեն իմ հետագա ուղին կերտելու գործում»: