Ծնունդդ շնորհավոր, մեր ավագ գործընկեր և խորհրդատու
Հունվարի 26-ը «Սյունյաց երկիր» թերթի հիմնադիր և խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանի ծննդյան օրն է․ մեր ավագ գործընկերը դառնում է 70 տարեկան։ Իմաստավոր և երկար ճանապարհ է անցել Ալեքսանյանը՝ որպես լրագրող և մամուլի գործի կազմակերպիչ։
Երբ 1996 թվականին Հայաստանի վարչատարածքային բաժանումից հետո ստեղծվեց Սյունիքի մարզը, Սամվել Ալեքսանյանը ստանձնեց մարզպետարանի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնը։
Նրա նվիրումի, անափ աշխատասիրության և ջանքերի շնորհիվ, ինչպես ասում են՝ զրոյից ստեղծվեց  մարզային երեք լրատվամիջոց՝ երկուսը էլեկտրոնային, մեկը՝ տպագիր՝ «Ձագեձոր» հեռուստատեսությունը, «Սյունիքյան ղողանջներ» ռադիոխմբագրությունը, «Սյունիք» մարզային թերթը։ Ըստ ամենայնի մարզում ստեղծվեց լրատվական նոր դաշտ։
Ավելի ուշ՝ 2003 թ․ հոկտեմբերի 1-ին հիմնադրեց «Սյունյաց երկիր» մարզային թերթը, որի խմբագրակազմին իրենց ղեկավարի հետ վիճակված էր հաղթահարել բազում դժվարություններ՝ հասնելով մեր օրերը։ Հերթական լրագրային համարներին զուգահեռ՝ ընթերցողի սեղանին դրվեցին Սյունիքի արժանավոր զավակների, մարզի կարևորագույն իրադարձությունների, Սյունիքի հնավայրերի և այլնի մասին պատմող հատուկ թողարկումներ։ Առանց վերապահումի կարելի է ասել, դրանք սկզբնաղբյուրային նշանակություն ունեն և ոմանք բացառիկ այդ համարները սրբությամբ պահում են իրենց գրադարակներում։
Ինչևէ, այսօր հիշարժան օր էր մեր խմբագրակազմի համար, ինչի առիթով շնորհավորում ենք կյանքի մոտ չորս տասնամյակը լրագրության ոլորտում անցկացրած անձնավորությանը, մաղթում ամուր առողջություն, ստեղծագործական նոր ու թարմ ներշնչանքներ, հոգսերից զերծ առօրյա, երկար կյանք, որ ավելի լիաբուռ վայելի թոռների քաղցրությունը, իսկ ընտանիքին՝ բարեկեցություն և խաղաղ անդորր։