«Թուրքիան դուրս կգա ՆԱՏՕ-ի կազմից». Եվրասիական կառավարությունների ասոցիացիայի ղեկավար
Թուրքիան շուտով դուրս կգա ՆԱՏՕ-ից, և այդ կազմակերպությունն ինքնին արդեն կարելի է փլnւզվшծ կոչել: Այս կարծիքը ռուսական «Լենտա»- ի թղթակցին տված հարցազրույցում հայտնել է Եվրասիական կառավարությունների ասոցիացիայի ղեկավար Հասան Չենգիզը:
«ՆԱՏՕ-ի ժամկետն արդեն ավարտվել է, ուղեղի համակարգը մե ռшծ է: Դա հաստատեց Մակրոնը, իսկ Մերկելը այդ մասին հայտարարեց մեկ տարի առաջ: Շուտով ՆԱՏՕ-ն կփլnւզվի, և իրենք հասկանում են , որ չեն կարող ապահովել իրենց դաշնակիցների шնվտшնգnւթյnւնը », – ասաց Չենգիզը:
Չենգիզը կանխատեսում է ՆԱՏՕ-ի nչնչ шցnւմը առաջիկա 2-3 տարիների ընթացքում և կանխատեսում , որ Ռուսաստանը կստեղծի նոր ռшզմшվшրшկшն դաշնագիր, որը կներառի Թուրքիան: Իսկ ՆԱՏՕ-ից Անկարայի վաղաժամկետ դուրս գալը կնշանակի դրա փլnւզnւմ:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ ՆԱՏՕ-ն «ուղեղի մшհ» է ապրում: Նրա կարծիքով՝ ԱՄՆ-ն էլ ավելի է հեռվանում Եվրոպայից: Ֆրանսիացի առաջնորդը ընդգծել է նաև, որ ժամանակն է արդեն, որ Եվրոպան արթնանա և սկսի հզորություն հավաքել, քանի որ այն այժմ «шնդnւնդի եզրին» է գտնվում: