Թուրքիան և Ադրբեջանը, ցանկանալով ստանալ «Զանգեզուրի միջանցք», ՀՀ-ին սպառնում են ցեղասպանությամբ. Լեմկինի ինստիտուտ
Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը 2022 թվականի ամփոփիչ զեկույցում ներկայացրել է տարվա ընթացքում այս կամ այն կերպ ցեղասպանության հետ կապված իրադարձությունները՝ տեղ հատկացնելով նաև Հայաստանին ու Արցախին:
Լեմկինի ինստիտուտը նշում է, որ 2022 թ-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը սպառնալիքի տակ են դրել հարևան Ադրբեջանը և նրա դաշնակից Թուրքիան: Զեկույցում ներկայացվում են 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի՝ հրադադարի մշտական խախտումները, սեպտեմբերի ադրբեջանական ագրեսիան Հայաստանի դեմ, հայ ռազմագերիների հանդեպ վայրագությունները:
Ինստիտուտը նաև անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի փակման փաստին՝ նշելով, որ այդ գործողությունն առաջացրել է մարդասիրական ճգնաժամ, և այն կարող է արագ վերածվել աղետի:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակարգը երկրում բացահայտ կերպով վարում է դաժան հակահայկական քաղաքականություն՝ տոնելով պատերազմական հանցագործությունները և միևնույն ժամանակ արտաքին աշխարհին ներկայանալով որպես հանդուրժողականության բաստիոն»,- գրել են ինստիտուտի փորձագետները՝ հավելելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը, ցանկանալով Հայաստանից ստանալ «Զանգեզուրի միջանցք», Հայաստանին սպառնում են պատերազմով, բռնազավթմամբ և ցեղասպանությամբ:
Ինստիտուտն ուշադրություն է հրավիրում այն բանի վրա, որ հզոր երկրները, ինչպես նաև Եվրոպական Միությունը, ՆԱՏՕ-ն և այլ կառույցներ շարունակում են բացահայտ կերպով աջակցել Թուրքիայի և Ադրբեջանի վարչակարգերին: