Ուղիղ սպառնալիքներ են առաջացել ոչ միայն Կապանի օդանավակայանի, այլ նաև M2 միջպետական ճանապարհի համար․ Արման Թաթոյան
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը սահմանային անվտանգության և գերիների թեմայով հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում հիշեցրեց, որ Սյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղը բաժանված է երկու մասի, և եթե հայկական կողմում խաղաղ բնակիչներն են, ապա ադրբեջանական հատվածում՝ զինվորականներ։ «Տեղեր կան, որ զինված ուժերի ստորաբաժանումները ուղիղ կանգնած չեն, բայց կապ չունի, նրանք զենքով մարդիկ են և այդ սադրանքները անում են, և երբ ես այնտեղ էի, հենց այդ պահին համընկավ, մենք նաև դիտարկում իրականացրինք, երբ ադրբեջանական մեքենան, իհարկե, ուղեցկությամբ եկավ այդ գյուղը, և ինչ-որ գործողություններ էին կատարում, դրանից ընդամենը մի քանի մետր հեռավորության վրա երեխաներ էին խաղում»։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի խոսքով՝ նման դեպքեր արձանագրել են նաև Սյունիքի այլ համայնքներում։ «Կապանի օդանավակայանում և թռիչքուղիների տարածքներում մենք իրականացրել ենք ուսումնասիրություններ։ Եվ այդ ուսումնասիրությունները, թե՛ համայնքային բնակիչների, թե՛ համայնքային մարմինների հետ մեր աշխատանքները, քննարկումները հաստատում են, որ այստեղ զգալի վտանգներ են առաջացել։ Ուղիղ սպառնալիքներ են առաջացել ոչ միայն Կապանի օդանավակայանի, այլ նաև անմիջապես օդանավակայանի հարևանությամբ M2 միջպետական ճանապարհի համար, որը Կապանը կապում է Երևանի հետ»։
Թաթոյանը ընդգծեց նաև, որ սպառնալիքի տակ են հայտնվել Կապանի խաղաղ բնակելի վայրերը։ «Դրանից բացի՝ մենք այստեղ խնդիր ունենք նույն այդ ճանապարհի մեր խաղաղ բնակավայրերն իրար կապող հատվածում, երբ Կապանից գնում ենք դեպի Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ և Ծավ գյուղերը, ընդ որում, այդ ճանապարհը այնքան կարևոր է, որ, ըստ էության, երակի նման կենսական նշանակությամբ կապում է մեր գյուղերը Կապանին: Այդ ճանապարհով երբ բարձրանում ենք, մի քանի տեղ դարձյալ ադրբեջանական դրոշներ են: Ըստ էության՝ ադրբեջանական տարածք է համարվում, որովհետև դրոշներ են տեղակայված, և իրենց զինված մարդիկ են այնտեղ, այսպես ասեմ, ինձ համար դա է որպես չափանիշը»։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև նշեց, որ այցեր են իրականացրել Տեղ խոշորացված համայնքի գյուղեր։ «Տեղ խոշորոցված համայնքում այցեր ենք իրականացրել Խոզնավար, Խնածախ, նաև Մեղրի համայնքի Նռնաձոր գյուղական բնակավայրը, այնուհետև՝ նորից էլի Կապանից՝ Ագարակ, Եղվարդ և այլն, որոնք նույնպես այս բոլոր գործընթացների՝ մինչ այս պահը կիրառված մեխանիկական մոտեցումների պատճառով հայտնվել են ուղիղ սպառնալիքների ներքո խաղաղ բնակչության կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության և մյուս իրավունքները»։