Ուկրաինական բանակը «զարմացնել գիտի». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին զինվորականների համար նախատեսված «Армия+» հավելվածի շնորհանդեսին հայտարարել է, որ ուկրաինական բանակը գիտի, թե ինչպես պետք է «զարմացնել և հասնել արդյունքների»։
«Բոլորը տեսնում են, որ ուկրաինական բանակը զարմացնել գիտի: Եվ նա գիտի, թե ինչպես հասնել արդյունքի։ Սա ցույց է տալիս մարտադաշտը, որտեղ մեր զինվորները ոչ միայն դիմակայել են զավթիչների ճնշող ուժին, այլև ոչնչացրել են, ինչպես անհրաժեշտ է՝ Ուկրաինան՝ մեր պետությունն ու անկախությունը պաշտպանելու համար»,- ըստ «Интерфакс-Украина»-ի՝ ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Զելենսկու հայտարարությունը գրավել է Reuters գործակալության ուշադրությունը, որը նշում է, որ այն տեղի է ունեցել Կուրսկի շրջանի սահմանային շրջանների վրա Ուկրաինայի զինված ուժերի հարձակման ֆոնին։ Գործակալությունը գրում է, որ ուկրաինացի զինվորականները Կուրսկի շրջանում գործողությունների վերաբերյալ», «ամենայն հավանականությամբ, օգտագործում են լիակատար լռության ռազմավարություն։
Իր ելույթում Զելենսկին նշել է, որ ուկրաինացի զինվորականները «յուրացնում են ռազմական գործողությունների նոր եղանակներ», դրանց թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործումը։
Օգոստոսի 8-ի ցերեկը Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ուղղակիորեն չի հիշատակում Կուրսկի մարզում Ուկրաինայի Զինված ուժերի հարձակման մասին, սակայն խոսել է, որ Ռուսաստանում, ներառյալ՝ սահմանամերձ շրջաններում, «կյանքի սովորական ձևաչափերի ոչնչացման մասին»: «Բայց պատերազմը պատերազմ է, որն ունի իր կանոնները, և որում ագրեսորը միշտ համապատասխան պտուղներ է քաղում», - ասել է Պոդոլյակը