Ուսանողական գիտական նստաշրջան՝ նվիրված ԳՊՀ-ի 50-ամյակին
Մայիսի 11-ին եւ 12-ին ԳՊՀ-ի ՀՀՄ ֆակուլտետում տեղի ունեցավ ուսանողական երկօրյա գիտական նստաշրջան՝ նվիրված համալսարանի հիմնադրման 50-ամյակին:
Լիագումար նիստի բացման խոսքում ԳՊՀ պրոռեկտոր Զ.Գրիգորյանը ողջունեց գիտաժողովի մասնակիցներին՝ կարեւորելով ՀՀՄ ֆակուլտետի եւ նորաստեղծ ուսանողական գիտական ընկերության փոխհամագործակցությունը՝ ԳՊՀ-ի հոբելյանին ընդառաջ ներֆակուլտետային գիտաժողով կազմակերպելու առթիվ եւ մաղթեց արդյունավետ աշխատանք:
Ողջույնի խոսք ասաց ՀՀՄ ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Թ.Մարությանը՝ մասնավորապես նշելով, որ լիարժեք բարձրագույն կրթություն ստանալու համար անհրաժեշտ են ոչ միայն տեսական գիտելիքներ, մանկավարժական փորձուսուցում, այլեւ ուսանողի կողմից իրականացվող գիտահետազոտական աշխատանքներ:
Գիտաժողովի աշխատանքների մեկնարկի առթիվ ողջույնի խոսք ասացին նաեւ հայոց լեզվի եւ գրականության ամբիոնի վարիչ Լ.Ներսիսյանը, մանկավարժության եւ հոգեբանության ամբիոնի վարիչ Հ.Պետրոսյանը, պատմության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Գ.Շաբունցը, ֆակուլտետի ՈՒԳԸ նախագահ Ա.Հովհաննիսյանը եւ ԳՊՀ ՈՒԳԸ նորընտիր նախագահ Ս.Ալավերդյանը:
Գիտաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին հայոց լեզվի եւ գրականության բաժանմունքում, որտեղ ներկայացված էր 13 զեկուցում: Զեկուցումներում պահպանված էին արդիականությունը, ինքնուրույնությունը, գիտականությունն ու հանրամատչելիությունը:
Մայիսի 12-ին գիտաժողովի աշխատանքները շարունակվեցին մանկավարժության եւ հոգեբանության, ինչպես նաեւ պատմության բաժանմունքներում:  Պատմության բաժանմունքում ներկայացված զեկուցումների թեմատիկ սեւեռումները վերաբերում էին պատմագիտական մի շարք արդիական խնդիրների՝ «Հայերի ցեղասպանությունը եւ Ֆրանսիայի քարոզչությունը», «Հայ ադրբեջանական սահմանային խախտումները 2014-2016թթ.», «Հայոց ցեղասպանության նյութական կորուստների հաղթահարման խնդրի շուրջ», «Ավետիս Ահարոնյանի դիվանագիտական գործունեությունը» եւ այլն:
Մանկավարժության եւ հոգեբանության բաժանմունքում ներկայացված զեկուցումների թեմատիկ ընդգրկումը վերաբերում էր մանկական աուտիզմի դրսեւորման օրինաչափություններին, ներընտանեկան կոնֆլիկտների առաջացման պատճառներին ու դրանց հաղթահարման ուղիներին, կրտսեր դպրոցի ուսումնամեթոդական գործունեությանը՝ մերօրյա հիմնախնդիրների շեշտադրումներով: Զեկուցումներից շատերն ուղեկցվում էին թեմատիկ-տեղակատվական պաստառներով ու ցուցադրություններով:
Երկօրյա գիտաժողովի աշխատանքներն ամփոփեց ԳՊՀ-ի ռեկտոր Ա.Ղուկասյանը, ով ողջունեց համալսարանի 50-ամյա հոբելյանի շրջանակներում կազմակերպված անդրանիկ միջոցառումը, հումանիտար եւ հասարակագիտական մասնագիտությունների ֆակուլտետի եւ ՈՒԳ ընկերության անդրանիկ նախաձեռնությունը, ֆակուլտետի ուսանողների գիտահետազոտական աշխատանքներն ուսումնագիտական բարձր մակարդակով ուղղորդելու եւ ներկայացնելու դասախոսների ջանքերը:
Ռեկտոր Ա.Ղուկասյանը գիտաժողովի մասնակիցներին հանձնեց հավաստագրեր եւ հորդորեց մշտապես բարձր պահել համալսարանի պատիվը:
Նշենք, որ ՈՒԳԸ-ը նախաձեռնում է աշնանը կազմակերպել հանրապետական ուսանողական գիտաժողով՝ նվիրված ԳՊՀ հոբելյանին: