Ութ օր շարունակ Ադրբեջանը սահմանափակում է Արցախի մեր հայրենակիցների հիմնարար իրավունքները
120 000 մեր հայրենակիցներ զրկված են կրթության իրավունքի, ազատ տեղաշարժի իրավունքի իրացման հնարավորությունից:
Երեխաները զրկված են իրենց ընտանիքիների հետ լինելու հնարավորությունից, առաջ են եկել սննդի, բուժօգնության ապահովման խնդիրներ:
Երեխաների իրավունքներով զբաղվող միջազգային կազմակերպությունները պետք է հստակ և հասցեական արձագանքեն Ադրբեջանի կողմից երեխաների միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների խախտմանը:
Ադրբեջանի նման գործելաոճը փաստում է, որ այս պետությունը պատրաստ չէ խաղաղ համակեցությանը, պատրաստ չէ հարգել Արցախի ժողովրդի իրավունքները:
Այս իրավիճակում պետք է մեր զորակցությունը հայտնենք Արցախի մեր հայրենակիցներին, աշխատենք համաձայնեցված և լինենք միասնական թե´ Հայաստանում, թե´ Սփյուռքում:
Eng ⬇️
It is already the eighth day that Azerbaijan, grossly violating its international obligations, has blocked the movement through the Lachin Corridor - the only lifeline of Nagorno-Karabakh, which is now essentially cut off from Armenia and the outside world. 120,000 of our compatriots are deprived of the right to education and the right to free movement, mothers are separated from their children, terminally ill people can’t get medical supplies and help.
It is urgent that the international community dealing with the protection of children's rights take immediate actions to eliminate violations of children's rights.
In such conditions, the leadership of Azerbaijan claims that they are ready to provide rights and security guarantees for Armenians and that no international mechanism or presence is required. What we have at hand is illustrative of how they imagine these guarantees.